W tym cyklicznym konkursie, którego organizatorem jest Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu nasi uczniowie biorą udział od samego początku. Jeszcze nie zeszliśmy z "pudła" ani raz. W tym roku szkolnym konkurs poświęcony był twórczości Wisławy Szymborskiej. Do eliminacji szkolnych zgłosiło się dziewięciu uczniów, ale opiekunowie: mgr U. Gbyl i mgr S. David mogły zabrać tylko trzy osoby. Konkurencja była ostra. Ostatecznie reprezentowały nas: Angelika Wyderka z klasy I b, Agnieszka Cegieła i Ilona Witos z klasy III c
W finale liczył się nie tylko dobór repertuaru, ale przede wszystkim interpretacja, dykcja oraz sposób prezentacji. Przedstawicielki naszej szkoły zaprezentowały się bardzo dobrze, choć wszystkie preferują spokojny sposób recytacji, gdyż wychodzimy z założenia, że słowa obronią się same. Inni uczestnicy byli bardzo dynamiczni, zwycięzca konkursu nawet zaprezentował nam swój tors i zgrabne nogi. Chyba tym urzekł jury... Ostatecznie nasza koleżanka Agnieszka Cegieła zajęła III miejsce, co jest niewątpliwym osiągnięciem, gdyż było aż 25 uczestników. Cieszymy się bardzo, bo nasza szkoła ciągle jest wśród laureatów tego konkursu.
13 i 14 kwietnia to dni, w których mieliśmy przyjemność gościć gimnazjalistów zainteresowanych naszą ofertą edukacyjną. Witaliśmy ich w holu szkoły słodyczami. Zwiedzanie szkoły rozpoczynali od biblioteki szkolnej, gdzie mieli okazję obejrzeć multimedialną prezentację o naszej szkole i zapoznać się z jej atutami. Panie Urszula Gbyl i Maria Koźmin przedstawiały kształcenie w poszczególnych zawodach (zgodnie z nową podstawą programową): technik ekonomista, technik organizacji reklamy, technik handlowiec i technik księgarstwa. Ten ostatni zawód wraca do nas po dziesięciu latach, ponieważ przez ten okres możliwość kształcenia w nim była tylko na poziomie policealnym. Omawiano również specyfikę naboru do szkoły. Uczniowie przedstawiali możliwości rozwoju, jakie daje nasza szkoła, a także prezentowała nasze osiągnięcia: od rekordu Guinnessa w maratonie siatkarskim do certyfikatu „Szkoła Przedsiębiorczości”. Gimnazjaliści otrzymali ulotki oraz zakładki wykonane przez naszych „reklamowców”. Potem czekała ich wycieczka po wszystkich pracowniach, gdzie odbywały się ciekawe zajęcia m.in. doświadczenia, prezentacje, quizy czy lekcje rysunku. Na koniec sala gimnastyczna, w której na turnieju siatkarskim spotkały się trzy drużyny: nauczycieli, uczniów naszej szkoły i rekordzistów Guinnessa. Spotkała ich również (nas też!) niespodzianka, gdyż odwiedzili nas reporterzy TV Sosnowiec. Mamy nadzieję, że gimnazjaliści przyjemnie i ciekawie spędzili czas w naszej szkole i przekonaliśmy ich, że od września warto zostać uczniem „Ekonomika”.
Już od 10 lat nasza szkoła bierze udział w tym konkursie. Najczęściej z sukcesami, choć zdarzało się, że wracaliśmy "na tarczy". W tym roku szkolnym, konkurs był poświęcony twórczości Szekspira ("Makbet", "Romeo i Julia") oraz znajomości biografii autora. 19 marca odbyły się szkolne eliminacje, z których wyłoniono czwórkę uczniów kwalifikujących się do etapu międzyszkolnego. 22 marca - w siedzibie organizatora Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Sosnowcu - miał miejsce wielki finał. Po podliczeniu punktów, okazało się, że nasz kolega - Patryk Jakubowski z klasy II c - otrzymał wyróżnienie. Bardzo niewiele zabrakło mu do miejsca na podium. Ale i tak gratulujemy!
5 marca br. odbył się WIELKI FINAŁ. Uczestnicy rozwiązywali zadania zespołowo, było ich aż dziewięć. Na rozgrzewkę zadanie matematyczne, a potem rebusy, zadania ze słowotwórstwa, na spostrzegawczość, nawet z umiejętności czytania od tyłu! To ostatnie zadanie wywołało gromkie wybuchy śmiechu, gdyż "Lokomotywa" Brzechwy czytana wspak to raczej komediowe skojarzenia. Zawodnicy formułowali definicje takich słów jak: cymes, glejt czy flanka. Chyba niektórych pokonała trema, gdyż jury ze zdziwieniem potraktowało odpowiedź, iż komputery, procesory, monitory sprzedaje się w sklepie sportowym! Po zażartej walce, potrzebna była dogrywka, by wyłonić zdobywcę II i III miejsca. Uczestnicy mieli opracować w formie mitu odpowiedź na pytanie "Dlaczego ludzie łysieją?" Po podsumowaniu punktów okazało się, że zwyciężyła drużyna z klasy I b w składzie: D. Dymarska, P. Cebula, M. Pazgan. II miejsce - drużyna z klasy II b, a III - IV c. Gratulujemy pierwszakom!!!
W tym roku szkolnym odbywa się już XI edycja tego konkursu. 24 lutego zostały przeprowadzone eliminacje, podczas których poszczególni członkowie zespołów zmagali się z zadaniami konkursowymi: łamigłówkami logiczno-matematycznymi, zadaniami z kreatywności i wyobraźni oraz ćwiczeniami z czytania ze zrozumieniem. Po przeliczeniu punktów okazało się, że do finału zakwalifikowało się 7 zespołów z klas:
I b, I c, II a (dwa zespoły), II b, III c, IV c.
Organizatorki konkursu: mgr Urszula Gbyl i mgr Sonia David zapraszają 5 marca na wielki finał, gdzie zostanie wyłoniony zwycięski zespół, który przez cały rok będzie mógł nosić miano MISTRZA INTELIGO.