Literatura łączy pokolenia

4 grudnia br. w czytelni biblioteki Technikum nr 1 Ekonomicznego odbyło się wspólne spotkanie uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ich dziadków i rodziców. Zebrały się trzy pokolenia czytelników, by porozmawiać o tym, jakie książki czytało się 40 lat temu, 20 lat temu i w chwili obecnej.

Wśród zaproszonych gości znalazły się: pani Katarzyna Kidawa – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Sosnowcu oraz przedstawiciele Rady Kierowniczej CKZiU pani Edyta Cyganek i pani Maria Koźmin.

Spotkanie było nadzwyczaj ciekawe.  Dzięki obecności starszego pokolenia zebrani mogli przypomnieć sobie takie tytuły z przeszłości jak: uroczy „Plastusiowy pamiętnik”, „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” Edmunda Niziurskiego, „Zapałka na zakręcie” i „Zapach rumianku” Krystyny Siesickiej czy „Młodość i gwiazdy” Eugeniusza Paukszty. Takie tytuły prezentowały panie, a panowie z sentymentem przypomnieli przygody Tomka Wilmowskiego i „Cień Montezumy” Bolesława Mrówczyńskiego.

Młodsze pokolenie wymieniło autorki kobiecej literatury: Krystynę Mirek, Katarzynę Michalak, Katarzynę Grocholę czy Małgorzatę Gutowską-Adamczyk. Najmłodsi czytelnicy czyli nasi uczniowie odwołało się do twórczości Dana Browna, Jay’a Ashera czy licznych przedstawicieli literatury fantasy.

W tej wyliczance nie mogło zabraknąć najbardziej rozpoznawalnego polskiego autora – Henryka Sienkiewicza. Był punktem wyjścia dla rozmowy o wychowaniu, szacunku i patriotyzmie. Nawet podczas gorącej dyskusji o modnym trendzie pisania autobiografii (Slash czy Bruce Springsteen) odwoływano się do tych wartości.

Rozmawiano również o formie książki – jak zmieniała się pod wpływem rozwoju technologicznego: od formy papierowej po audiobooki i e-booki. Poruszono kwestię spadku czytelnictwa nie tylko wśród młodzieży, ale także wśród dorosłych.

Pięknym podsumowaniem spotkania było zdanie wypowiedziane przez ojca jednego z uczniów: „Najważniejsza w życiu każdego człowieka jest książka”.

Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy naszego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w ramach projektu #czytamwckziu. Zdjęcia można obejrzeć w galerii.

Podczas spotkania zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w konkursie na najzabawniejszy komiks o czytaniu książek w bibliotece szkolnej, który również był działaniem wynikającym z założeń projektu.

Zse1
juniormedia
biblioteka sosnowiec