Nowości


W roku szkolnym 2020/2021 zakupiono do biblioteki:


Literatura piękna

 

bibliotekarka-z-auschwitzOparta na historii więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau, Dity Kraus, opowieść o nastolatce, która ryzykowała życie, aby ocalić magię literatury w piekle Holokaustu.Ma zaledwie czternaście lat i wytatuowany na ręce numer 73 305. Dita przyjechała do Auschwitz-Birkenau transportem z getta w Terezinie. Razem z matką i ojcem trafiła do tak zwanego obozu rodzinnego. To jedyne miejsce w "fabryce śmierci", w którym dzieci i ich rodzice mogą mieszkać razem. Jedyne, w którym działa tajna szkoła, z niewidzialnymi tablicami i zeszytami, lekcjami wypowiadanymi szeptem i przerywanymi, niczym dzwonkiem, brutalnymi rewizjami. Ale książki są prawdziwe.  Dita została ich strażniczką, codziennie przenosi je do bezpiecznej kryjówki, za każdym razem kładąc na szali własne życie.

chirurg-krew-zlodzieje-cial-i-narodziny-nowoczesnej-chirurgii-w-iext56432864

Krwawa i wstrząsająca opowieść o narodzinach nowoczesnej chirurgii i jej ojcu – Johnie Hunterze, człowieku, który podniósł chirurgię do rangi nauki. Przez wiele lat przeprowadzał nowatorskie badania anatomiczne i eksperymenty, jednak w osiemnastowiecznym Londynie zdobycie ciała do sekcji graniczyło z cudem. Młody chirurg nie przebierał w środkach i wszedł do przestępczego półświatka. Na jego polecenie przestępcy wykradali z cmentarzy świeże, dopiero co zakopane zwłoki.

nie-wiesz-wszystkiego-w-iext62074403

 Uczniami prestiżowego warszawskiego liceum wstrząsa wiadomość o śmierci dwojga uczniów. Otylia – szkolny wyrzutek i niedoszła samobójczyni. Alan – najpopularniejszy uczeń w liceum i kapitan drużyny siatkówki. Nie znali się, pochodzili z innych środowisk, ale z jakiegoś powodu oboje spotkali się w nocy na dachu opuszczonej hali i skoczyli, umierając na miejscu.

Opinia publiczna szybko wydaje wyrok i oskarża Otylię o nakłonienie Alana do samobójstwa. Jej najlepsza przyjaciółka Marta nie wierzy, że dziewczyna byłaby do tego zdolna.Pewnego dnia ktoś wysyła wiadomość, która staje się początkiem zabawy w kotka i myszkę z osobą, która zna prawdę i zamierza ją ujawnić na własnych warunkach.

seria-olga-rudnicka-w-iext53522287

 W życiu każdego człowieka przychodzi taka chwila, kiedy wszystko się sypie. W tej sytuacji można zrobić tylko jedno - wziąć się w garść i ogarnąć ten bałagan. Emilia Przecinek to niska kobieta w wieku trzydziestu dziewięciu lat, która jest znaną autorką powieści romantycznych. Jest przy tym też matką dwóch nastoletnich dzieci i szczęśliwą (do czasu) mężatką. Chociaż wierzy, że miłość może trwać aż do śmierci, wie, że nie zawsze jest jak w filmie. Przecież nie może być cały czas tak wspaniale jak na początku znajomości. Jednak jej mąż, Cezary, ma do tej sprawy zupełnie inne podejście. Żeni się po raz drugi, ale z inną kobietą, która nie dość, że jest młodsza, to jeszcze wyższa od bohaterki powieści. Emilia po tych wszystkich latach zostaje zupełnie sama z dziećmi, niespłaconym kredytem, matką i teściową. Do tego dochodzą jeszcze problemy zawodowe.

to-nie-jest-moj-maz-w-iext62193313

 Bibliotekarka Matylda Dominiczak spełnia swoje marzenie i zostaje licencjonowanym prywatnym detektywem. Jej pierwsze zadanie to uwiedzenie męża klientki i udowodnienie jego niewierności. Jednak rzekomy wiarołomca nie daje się skusić wdziękom Matyldy, a w dodatku wkrótce znika bez śladu. Pani detektyw ma czterdzieści osiem godzin, by go odnaleźć, ale klientce trudno się zdecydować, czy wolałaby odzyskać zagubionego małżonka czy też kochanka, który również zaginął. Znalezione nad rzeką zwłoki niezidentyfikowanego mężczyzny łączą drogi Matyldy i dwóch śledczych, Mareckiego oraz Tomczaka. Histeryczna klientka, wymagająca szefowa i roztargniony mąż nie ułatwiają sprawy Matyldzie, a zegar tyka…

w-glebi-lasu-w-iext58834868

 

 Jaka tajemnicę skrywa milczący las?

"Pewnej nocy poszliśmy sami do lasu. Nie powinniśmy."

Myśleli, że znaleźli najbardziej odosobnione miejsce w okolicach młodzieżowego obozu PLUS. Nie mogli się bardziej pomylić. Dwójka zakochanych przypadkowo stała się świadkami krwawego morderstwa, które popełniono na czworgu nastolatków.

Właśnie, czworgu…? Przecież odnaleziono tylko dwa ciała.
Co stało się z pozostałymi? Czy jest szansa, że ofiary jakimś cudem przeżyły?

 

 Na półce zjadziecie jescze parę innych tytułów, które na pewno Was zainteresują m. in.: "O północy w Czarnobylu", "Lato utkane z marzeń", "Kołysanka z Auschwitz", "Miliony małych kawałków", "Moje serce i inne czarne dziury"....

 Serdecznie zapraszam.

 

Książki popularnonaukowe

 

 


Zse1
juniormedia
biblioteka sosnowiec