Witamy w bibliotece Technikum nr 1 Ekonomicznego

logo (finale) - 500 px

Kółko teatralne

5.11.2019 roku rodzice jak i nauczyciele mieli przyjemność obejrzeć i posłuchać przedstawienia „Czekając na Jacka” w wykonaniu uczniów należących do Kółka Teatralnego. Spektakl dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń, a gra aktorów oraz scenariusz były znakomite. Z niecierpliwością czekamy na kolejne występu uzdolnionej młodzieży.

czekajac na jacka

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Październik został ogłoszony Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month).
Biblioteka  włączyła się w akcję uświadamiającą uczniom liczne niebezpieczeństwa cyfrowe. Motywem przewodnim były fake- newsy.
Codziennie docierają do nas gigabajty informacji. Każdej minuty internauci umieszczają ponad 2 miliony „snapów” (wpisów na Snapchacie),  prawie 50 tysięcy zdjęć na Instagramie, wykonują 176 tysięcy połączeń przez aplikację Skype i wpisują prawie 4 miliony zapytań  w wyszukiwarce Gogle. Oprócz Internetu informacje docierają do nas przez media tradycyjne: prasę, radio, telewizję, otrzymujemy je w korespondencji elektronicznej i tradycyjnej, a także poprzez bezpośrednie kontakty.
Możemy się cieszyć, że mamy tyle ciekawych (?) informacji do przeczytania, ale musimy też zastanowić się, czy te informacje – nieważne, czy ciekawe, nudne, intrygujące, nużące, zaskakujące itd. – są w ogóle prawdziwe… Niestety, duża część z nich jest – z różnych przyczyn – nieprawdziwa. Czasem z powodu błędu, niewiedzy czy niedopatrzenia, często – z powodu intencjonalnej decyzji osób je tworzących lub publikujących.
Zatem żeby obronić się przed „fake newsami” albo uniknąć ich przykrych konsekwencji weryfikujmy, docierajmy do prawdy. Myślmy.
cyberb2cyberb3

Finał konkursu "Czytam w CKZiU"

23 października 2019 r. odbył się finał konkursu organizowanego przez biblioteki CKZiU pod hasłem „Czytam w CKZiU”. Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie zaprezentowali wybrane przez siebie różnorodne teksty z zakresu prozy i poezji. Dużą popularnością cieszył się „Mały książę" Antoine de Saint- Exupery, ale nie zabrakło też literatury okresu II wojny światowej, a także współczesnej literatury młodzieżowej. Jury wysłuchało m. in. fragmentów opowiadań O. Tokarczuk (noblistki), R. Kapuścińskiego, G. Orwella. W konkursie wzięło 20 uczniów Centrum.

Jury w składzie: Elżbieta Włodarczyk, Izabela Stefańska, Małgorzata Bugaj wyłoniło następujących zwycięzców:

1 miejsce Dominik Kokoszka Technikum nr 3

2 miejsce Wiktoria Polak Technikum nr 7

3 miejsce Łukasz Zborowski Technikum nr 7

Wielkie brawa i owacje na stojąco należą się wszystkim uczestnikom: za świadomy dobór literatury, za płynność czytania, za emocje, którymi się z nami podzielili.

Nagrody wręczyła p. Elżbieta Czernik dyrektor CKZiU. Wśród zaproszonych gości była p. Maria Koźmin –wicedyrektor Technikum nr 1 i p. Małgorzata Nowak – nauczyciel j. polskiego z Technikum nr 7. Technikum nr 3 reprezentowała p. Żaneta Burczak.

Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy w podziękowaniu za udział w konkursie.

Bardzo dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy na kolejne organizowane przez biblioteki CKZiU.

konkurs4

Literacka Nagroda Nobla

Literacki Nobel 2019

Przyjemnie jest mi poinformować, iż tegoroczną laureatką jest POLKA OLGA TOKARCZUK.

Wyróżnienie dostała za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Drugim laureatem, za rok 2019, został Peter Handke za „wpływową twórczość, która z językowym geniuszem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

Przybliżając sylwetkę Olgi Tokarczuk, członkowie Akademii podkreślali, że przełom przyniosła jej powieść „Prawiek i inne czasy”, która „jest wyśmienitym przykładem polskiej literatury po 1989 r.”. Jak dodawali, pisarka "nigdy nie postrzega rzeczywistości jako czegoś stałego i danego raz na zawsze. Jej powieści zbudowane są na napięciu między kulturowymi sprzecznościami: natura kontra kultura, rozsądek kontra szaleństwo, mężczyzna kontra kobieta, dom kontra wyobcowanie". - Komitet noblowski był pod wrażeniem jej wciąż nieopublikowanej po angielsku powieści „Księgi Jakubowe”, która prezentuje mało znany rozdział europejskiej historii - podkreślał przedstawiciel Akademii.

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 r. w Sulechowie. Wychowywała się wśród książek, jest córką polonistki i bibliotekarza. Pisać zaczęła jako nastolatka. Po studiach pracowała jako psycholożka. Pod koniec lat 80. wyjechała do Londynu. Tam na nowo odważyła się pisać, skończyła pierwsze opowiadanie, a po powrocie także debiutancką powieść „Podróż ludzi Księgi” (1993). Sławę przyniosła jej trzecia książka "Prawiek i inne czasy", z którą w 1997 r. znalazła się w finale Nike i zdobyła Nike Czytelników, Paszport „Polityki” i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Nike Czytelników dostała jeszcze czterokrotnie, za „Dom dzienny, dom nocny", „Grę na wielu bębenkach”, „Biegunów” i „Księgi Jakubowe".

Czytamy w CKZiU

ksizka

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym, który odbędzie się  23.10.2019 roku o godzinie 10:00 w naszej bibliotece.

Wystarczy przygotować dowolny fragment ulubionego tekstu literackiego, i przez 2 minuty zaprezentować go publiczności i jurorom (oceniana będzie płynność, bezbłędność czytania, wyrazista dykcja, interpretacja tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny).

Na zgłoszenia* macie czas do 18.10.2019 roku. Czekam na Was w szkolnej bibliotece.

*zgłoszenia przyjmowane będą wraz z kserokopią przygotowanego przez Was tekstu literackiego.

Zse1
juniormedia