Witamy w bibliotece Technikum nr 1 Ekonomicznego

logo (finale) - 500 px

Ostatni dzwonek - dla niektórych redaktorów gazetki "Śmiało"

ostatni

27 kwietnia br. pożegnaliśmy w Ekonomiku klasy programowo najwyższe. No cóż, należało się także pożegnać z niektórymi redaktorami gazetki "Śmiało", którzy byli uczniami klasy IV b. Przed nimi matura i całe inne życie.

Z sentymentem wspominaliśmy wspólnie ich pierwsze redakcyjne chwile. Ale to nie wszystko, niektórzy z nich to członkowie koła teatralnego, którzy brali udział w wielu przedstawieniach szkolnych i wykonali oprawę artystyczną podczas Forum Edukacji Zawodowej. Za swoje zaangażowanie otrzymali poczas uroczystości dyplomy i nagrody książkowe.

Ale obiecali, że pomogą wydać ostatnie dwa numery gazetki "Śmiało", więc się jeszcze spotkamy.

"Lalka" Bolesława Prusa jako musical - świetne!

18 kwietnia uczniowie klas IV b i IV c wraz z opiekunami: p. Sonią David i p. Urszulą Gbyl miała niewątpliwą przyjemność uczestniczenia w fantastycznym wydarzeniu. W Energetycznym Centrum Kultury w Sosnowcu krakowski teatr Cogito (czwórka wspaniałych artystów) wystawiała "Lalkę" Bolesława Prusa jako musical.

Wszyscy zastanawiali się, czy da się przełożyć dzieło Prusa na język musicalowy. Dało się - spektakl był świetny! Nie dość, że zachowano wszystkie najważniejsze wątki, to teksty utworów muzycznych zostały tak napisane, by posuwać akcję utworu do przodu, a także charakteryzować głównych bohaterów. Doskonale pomyślana skromna scenografia, ale za to bogata gra aktorska. Nic dziwnego, że widzowie nagrodzili wykonawców owacją na stojąco.

Czwartoklasiści mieli doskonałą okazję do powtórki, a wszyscy wspaniałą ucztę duchową.

I znów Kraków

received 1027721917365607

 

6 kwietnia br. klas trzecia z Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru wraz z opiekunkami: mgr Sonią David i mgr Urszulą Gbyl udała się do Krakowa, by tam poznać życie i twórczość najwybitniejszego przedstawiciela Młodej Polski - Stanisława Wyspiańskiego.

Pani przewodnik pokazała nam aż 11 miejsc związanych z tym wybitnym pisarzem, dramaturgiem, malarzem, projektantem czyli witrażystą, którego możemy niezaprzeczalnie nazwać artystą wszechstronnym. Kościół Franciszkanów, dom Józefa Mehoffera, Jama Michalika - to tylko niektóre z nich.

Kulminacyjnym punktem wycieczki było zwiedzanie wystawy w Muzeum Narodowym, w którym z okazji 100-lecia śmierci Wyspiańskiego została otwarta wystawa poświęcona życiu i twórczości tego niezwykłego człowieka. Imponujący zbiór ponad 470 eksponatów zrobił ogromne wrażenie, a niebywała swada i elokwencja pani przewodnik, opowiadane przez nią liczne ciekawostki spowodowały, iż uczestnicy wycieczki nie chcieli opuszczać wystawowych sal. Jednak z żalem musieliśmy pożegnać naszą cicerone dziękując jej za tak fascynującą opowieść.

Na koniec zostało nam tylko kupno krakowskich obwarzanków (zwanych w Zagłębiu bajglami) i oczywiście powrót do domu. 

Święta Wielkanocne i książka? A dlaczego nie!

yczenia1

Miłe spotkanie Zarządu Sekcji Bibliotekarskiej

28 marca br. w siedzibie Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego odbyło się spotkanie Zarządu i przedstawicieli Sekcji Bibliotekarskiej z I Zastępcą Prezydenta Miasta Sosnowca panem Zbigniewem Byszewskim oraz Naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Sosnowca panią Katarzyną Wanic.

Zarząd Sekcji przedstawił władzom miasta problemy bibliotek i bibliotekarzy sosnowieckich szkół. Biblioteka szkolna jest integralną częścią szkoły, a bibliotekarz w niej zatrudniony ma do spełnienia bardzo ważną rolę. W dobie, gdy ponad połowa społeczeństwa nie czyta (badania Biblioteki Narodowej - raport z dnia 20.04.2017 roku), kontakt dzieci i młodzieży z książką pod jakąkolwiek postacią powinien być absolutnym priorytetem wszystkich osób odpowiedzialnych za ich edukację. Tymczasem nauczyciele bibliotekarze to wyjątkowo niedoceniana grupa zawodowa. Brak pełnych etatów w bibliotekach, a więc krótki czas podczas którego bibliotekarz ma kontakt z młodzieżą to wciąż najbardziej paląca sprawa. Ponadto brak środków finansowych na unowocześnienie wyposażenia biblioteki (głównie chodzi o sprzęt komputerowy) i księgozbioru (brak nowości) powodują, że atrakcyjność bibliotek szkolnych spada. I nie pomoże tutaj nawet najbardziej ofiarna i zaangażowana praca nauczyciela bibliotekarza. A tacy właśnie są sosnowieccy bibliotekarze szkolni - to nauczyciele, o których można powiedzieć, że poświęcili swoje życie zawodowe misji.

Spotkanie przebiegło w wyjątkowo miłej atmosferze pełnej zrozumienia. Na zakończenie Zarząd złożył reprezentantom władz miasta serdeczne życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Zse1
juniormedia
biblioteka sosnowiec