Witamy w bibliotece Technikum nr 1 Ekonomicznego

logo (finale) - 500 px

Tytuł Mistera Ekonomika obroniony

23 marca w auli szkolnej Technikum nr 1 odbyły się po raz kolejny wybory Mistera Ekonomika. W szranki stanęło 8 śmiałków, w tym ubiegłoroczny zdobywca tego tytułu – Oskar Juszczak. Licznie zgromadzona publiczność gorąco powitała śmiałków. Oceniało ich srogie damskie jury w składzie: mgr Maria Koźmin – wicedyrektor CKZiU, mgr Iwona Sochacka, mgr Anna Kowalska, mgr Anita Sopata i mgr Urszula Gbyl.

Zmagania rozpoczęła krótka prezentacja kandydatów, podczas której panowie opowiedzieli o swoich zainteresowaniach, pasjach. Niektórzy w formie rapu, a wszystkich przebił krótki, multimedialny pokaz starego Mistera. Trzeba mieć dystans do siebie…

Konkurencje były tak dobrane, by panowie mogli pokazać wszystkie swoje zalety. Pięknie wymalowali paznokcie wybranym przez siebie modelkom, świetnie dobrali im stroje. I kto powiedział, że mężczyźni znają tylko trzy kolory?!

Jury przekonało się także, że są doskonałymi obserwatorami. Rozpoznali swoich nauczycieli tylko z fotografii nóg (chyba cały czas chodzą ze spuszczoną głową…). Tę umiejętność wykorzystali również przy prezentacji wybranego przez siebie nauczyciela w taki sposób, by publiczność odgadła kto to jest.

Panowie zaciekle walczyli, ale po podliczeniu punktów okazało się, że kandydat z klasy II a i ubiegłoroczny Mister mają ten sam wynik. Podczas dogrywki mieli przekonać jury, dlaczego akurat oni na ten tytuł zasługują. I tu zaskoczenie! Kandydat z klasy II a to była dziewczyna! Walczyła z chłopakami dzielnie, ale serce jury skradł Oskar, który pragnie „pokoju na świecie”…

Nowy – stary Mister Ekonomika to Oskar Juszczak z klasy IV b!

Wybory były świetną zabawą, za którą podziękowania otrzymały organizatorki: panie Agnieszka Drapalla i Agnieszka Naparty-Sowa.

Mistrzowie Inteligo wybrani

inteligo 2018

19 marca br. w auli Ekonomika odbył się wielki finał już XVIII edycji Konkursu o tytuł Mistrza Inteligo. Zakwalifikowały się do niego drużyny z klasy I a, II c (aż dwie) oraz IV b. Finałowe zadania, jak co roku, sprawdzały różne umiejętności uczniów: humanistyczne, matematyczne, czytania ze zrozumieniem, skojarzeniowe, a nawet troszeczkę aktorskie. Młodzież świetnie się bawiła czytaniem w różnej formie tekstu składającego się z sylab „ro, ru re, ra, ri”. Łamańce językowe też dla nich nie były trudne, ale zadanie matematyczne to była wyboista droga. Wszystkie drużyny miały porównywalne wyniki, jury zaczęło się martwić, że będzie potrzebna dogrywka, ale zostało ostatnie zadanie… Jak zrobić z tekstu Inwokacji  z „Pana Tadeusza” scenkę rodzajową?...

Okazało się, że naszym uczniom nie brakuje wyobraźni: zabawa przy grach komputerowych była wyśmienita, ale świąteczny rodzinny obiad przy stole przebił wszystko. Tekst Inwokacji można śpiewać jak kolędę!!!

Ostatecznie nowymi Mistrzami Inteligo została drużyna z klasy IV b w składzie: Dominika Kania, Paulina Kyć i Dawid Różalski.
II miejsce zajęła drużyna z klasy I a w składzie: Natalia Trzaska, Maciej Jagiełka, Maksymilian Prokop, a III drużyna z klasy II c w składzie: Aleksandra Dramowicz, Laura Ślusarczyk i Adam Gołębiowski.

Mistrzom gratulujemy, bo choć od początku swojego pobytu w szkole startowali w tym konkursie, nigdy nie udało im się awansować do finału. I wreszcie zdobyli to!
Organizatorki konkursu mgr Urszula Gbyl i mgr Sonia David zapraszają do udziału w kolejnej edycji.

II Śląsko-Dąbrowskie Forum Edukacji Zawodowej

forum5

15 marca br. po raz drugi zostało zorganizowane przez Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego Śląsko-Dąbrowskie Forum Edukacji Zawodowej. Nasz Ekonomik, wchodzący w skład CKZiU, również brał czynny udział w tej imprezie, która składała się z kilku części.

Pierwsza - konferencyjna - poświęcona zagadnieniom unowocześnienia edukacji zawodowej w regionie i jak najlepszego dopasowania oferty kształcenia zawodowego dla młodzieży zgodnie z potrzebami rynku pracy. Zaproszeni goście: poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, zastępca prezydenta Zbigniew Byszewski oraz dyrektor Delegatury KO w Sosnowcu Mirosława Kolwas-Soczyńska wysłuchali wystapień prelegentów, w których poruszane były kwestie aktualnej sytuacji na rynku pracy, edukacji w szkołach branżowych oraz działaności innowacyjnej.

Tutaj także zostały wręczone tytuły ZAWODOWCA ROKU. To wyróżnienie trafiło m.in. do uczennicy zawodu technik ekonomista - Karoliny Powieczko i ucznia zawodu technik organizacji reklamy - Adama Gołębiowskiego.

Kolejna część - warsztatowa - skierowana była do młodzieży z klas gimnazjalnych oraz doradców zawodowych. Uczniowie mogli podczas zajęć poznać wybrane zagadnienia z kształcenia w poszczególnych zawodach. Z naszej strony były to warsztaty ekonomiczne i z organizacji reklamy.

W sali gimnastycznej Technikum nr 1 Ekonomicznego szkoły wchodzące w skład CKZiU przygotowały dla gimnazjalistów stoiska prezentujące osiągniecia danej szkoły, a także zabawne prezentacje zawodów i różnorodne gry. Nasz Ekonomik wyszedł z założenia, że nauka to złoto, więc swoje stoisko urządziło w stylu Wilde West. "Gorączka złota" przykuwała wzrok, uczniowie w kowbojskich strojach zachęcali do udania się zgodnie z mapką "Drogą do sukcesu" (to gra, w której na końcu czekały rzeczowe nagrody). 

Tutaj także biblioteka CKZiU przygotowała stoisko, na którym zostały wystawione publikacje z literatury zawodowej, zaprezentowano osiągnięcia bibliotek każdej szkoły wchodzącej w skład CKZiU.

Przygotowano również specjalny numer gazetki "Śmiało", oczywiście w stylu westernowym, gdzie zostały zaprezentowane zawody, w których kształci Technikum nr 1.

Najwięcej działo się w auli naszego Ekonomika. Tutaj każda szkołą mogła zaprezentować uczniom klas gimnazjalnych swoją działalność pozalekcyjną. Na scenie prezentowali się członkowie kół teatralnych (w fantastycznej dekoracji wykonanej przez uczniów Technikum nr 7). Pokaz ćwiczeń na stepach przygotowany przez dziewczęta z Technikum nr 1 oraz pokaz zumby w wykonaniu uczennic Technikum nr 3 zachęcał do aktywności. Przygotowano również gry językowe polonistyczne i obcojęzyczne. Gimnazjaliści mogli wykonać własną dekorację świąteczną podczas warszatów wiekanocnych przygotowanych przez samorząd uczniowski CKZiU.

Wszystkie zajęcia trwały do godziny 1600. Mamy nadzieję, że te liczne atrakcje spodobały się naszym gościom i następne Forum będzie się cieszyło takim samym powodzeniem.

Bibliotekarze w bibliotece

7 marca br. w bibliotece szkolnej naszego Ekonomika zebrali się bibliotekarze z sosnowieckich szkół, by w ramach Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP porozmawiać o najważniejszych problemach. 

Przedstawiono główne tematy: niepełne etaty, obciążenie akcją podręcznikową bibliotekarzy szkół podstawowych, wysyłanie na doraźne zastępstwa, brak środków na unowocześnienie księgozbiorów. To najwieksze bolączki, które utrudniają pracę bibliotek szkolnych. 

Bibliotekarze wypracowali wspólne stanowisko, które ma zostać przedstawione 28 marca na spotkaniu z Panią Naczelnik Wydziału Edukacji zorganizowanym przez sosnowiecki Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Eliminacje konkursu o tytuł Mistrza Inteligo

7 marca br. odbyły się szkolne eliminacje konkursu o ten zaszczytny tytuł. w szranki o miano najbardziej inteligentnych stanęło 8 trzyosobowych zespołów z 7 klas (pozostali chyba sie wystraszyli...). To już była XVIII edycja tych zmagań, więc tylko drużyny z klas pierwszych były trochę wystraszone. Pozostali wiedzieli, że jak co roku będą się musieli zmierzyć z zagadkami logicznymi i matematycznymi, uruchomić swoją wyobraźnię i słuchać uważnie tekstu ze zrozumieniem, by móc odpowiedzieć na zadane pytania. Każdy członek drużyny zbierał dla niej punkty w dziedzinie, w której jest najlepszy, by móc razem wystąpić w wielkim finale.

Uczestnicy trochę narzekali na zadania matematyczne, ale tak jest co roku... (eeech, a mówi się, że matematyka to królowa nauk). Jak się okazało, umiejętność logicznego myślenia jest również bezcenna.

Po sprawdzeniu wszystkich prac i podliczeniu punktów, do finału zakwalifikowały sie następujące zespoły:

- z klasy IV b (Paulina Kyć, Dominika Kania, Dawid Różalski) z największą ilością punktów - 47

- z klasy II c (Aleksandra Dramowicz, Laura Ślusarczyk, Adam Gołębiowski) - 44 pkt

- z klasy II c (Michalina Gucman, Maja Mach, Natalia Arwaj) - 34 pkt

- z klasy I a (Natalia Trzaska, Maciej Jagiełka, Maksymilian prokop) - 34 pkt

Zaznaczyć trzeba, że drużyna z klasy IV b od pierwszej klasy uczestniczyła w eliminacjach konkursu i teraz udało im się zakwalifikować do finału. Chyba musieli dojrzeć...

Zapraszamy wszystkich 19 marca na wielką bitwę inteligentnych!

Zse1
juniormedia
biblioteka sosnowiec