Witamy w bibliotece Technikum nr 1 Ekonomicznego

logo (finale) - 500 px

Spektakl w Teatrze Zagłębia

21 lutego uczniowie klas programowo najwyższych uczestniczyli w spektaklu "Tango" Sławomira Mrożka wystawianym przez Teatr Zagłębia.

Ten dramat jest dla klas czwartych technikum lekturą obowiązkową na poziomie podstawowym, więc młodzież miała okazję obejrzeć i posłuchać znany sobie tekst. Rola i miejsce intelektualisty we współczesnym świecie, a także konflikt pokoleń to główna problematyka utworu. Fantastyczna scenografia w wykonaniu Jerzego Kaliny oraz rewelacyjna obsada dopełniły bezkonkurencyjną reżyserię Bogdana Cioska.

Młodzież po tej duchowej uczcie nagrodziła artystów gromkimi brawami, a w kuluarach toczyły się jeszcze dyskusje o uniwersalnej wymowie dzieła.  

Śladami czwartego wieszcza narodowego

16 lutego br. uczniowie klas III a i III c naszego Ekonomika udali się ,wraz z opiekunkami: panią Elżbietą Węgrzyńską, Iwoną Sochacką i Urszulą Gbyl, do Krakowa, by tam poznać twórczość jednego z najwybitniejszych polskich artystów  - Stanisława Wyspiańskiego.

Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w Muzeum Narodowym, gdzie od 28 listopada 2017 roku (czyli w stulecie śmierci tego niezwykłego człowieka) otwarto wystawę poświęconą jego twórczości. Zaprezentowany został zbiór ponad 470 eksponatów z ok. 700, którymi dysponuje Muzeum. Ogromne wrażenie wywarły grafiki, projekty witraży, polichromii, mebli, scenografii teatralnych i kostiumów, a także słynne obrazy. Kolejne miejsca zwiedzania to: Bazylika św. Franciszka z Asyżu i Jama Michalikowa, miejsce narodzin Wyspiańskiego czy miejsce, w którym kiedyś mieściła się jego pracownia. Wyprawie towarzyszyła barwa opowieść o życiu tak niezwykle utalentowanego artysty, którą snuła pani przewodniczka. Swoją niezwykłą wiedzą przywołała czasy cyganerii artystycznej, więc wszyscy poczuli ten modernistyczny klimat.

Wycieczka zakończyła się spacerem wokół Rynku. 

I mamy ferie!

baner

Uroczyste wręczenie nagród w Galerii "Ładniej"

 lau

25 stycznia br. w naszej Galerii miała miejsce miła uroczystość – otwarcie wernisażu i wręczenie nagród w konkursie „Książka w obiektywie uczniów”. Konkurs zorganizowany w ramach projektu #czytamwckziu skierowany był do uczniów szkół średnich, klas VII szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych województwa śląskiego. Wpłynęło ponad 60 prac, z których profesjonalne jury wybrało trzech laureatów oraz przyznało 5 wyróżnień.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w sympatycznej atmosferze, stawili się wszyscy laureaci: Piotr Rajnisz z III Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie – zdobywca I miejsca, Kinga Franczyk ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Chorzowie – II miejsce oraz Izabela Pieńkowska z VII Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie – III miejsce. Nagrody – profesjonalne książki o fotografii wraz z dyplomami – wręczyła pani Małgorzata Nowak – wicedyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

W uroczystości wzięli udział również uczniowie klasy pierwszej Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru.

Kolejną częścią spotkania były warsztaty fotograficzne, które poprowadzili panowie Andrzej Skomorowski oraz Tomasz Griessgraber – fotograficy i członkowie konkursowego jury.

Na zakończenie uczestnicy mieli okazję przy kawie i ciastkach – porozmawiać o trudnej sztuce fotografii oraz obejrzeć wystawione konkursowe zdjęcia. Prowadząca imprezę – pani Urszula Gbyl bibliotekarz CKZiU – podziękowała wszystkim za przybycie, a zadowoleni laureaci zapowiedzieli udział w kolejnych konkursach organizowanych przez CKZiU.

Wystawę nagrodzonych prac będzie można obejrzeć w Galerii „Ładniej” przez kolejne dwa tygodnie.

Lekcja w Muzeum Śląskim

muz

24 stycznia 2018 roku uczniowie klasy trzeciej Technikum nr 7 z naszego CKZiU uczestniczyła wraz z opiekunkami - panią S. David i panią U. Gbyl w lekcji muzealnej "Kolory Młodej Polski". Sympatyczna pani przewodniczka zebrała grupę, by wprowadzić młodych ludzi w epokę, nakreślić kontekst historyczny i społeczny. Potem prowadząc młodzież przedstawiała najważniejsze nurty i motywy charakterystyczne dla tej epoki na podstawie twórczości Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Władysława Podkowińskiego czy Leona Wyczółkowskiego. Takie nurty jak impresjonizm, secesja czy symbolizm nabrały dla uczniów konkretnego znaczenia. Następnie uczniowie dostali do rozwiązania szereg zadań, a podsumowaniem lekcji była kalamburowa gra, która utrwaliła poznane terminy i zdobytą wiedzę. Po lekcji uczniowie zwiedzali wystawy stałe Muzeum Śląskiego. Szczególnie podobała się interaktywna wystawa o historii Górnego Śląska - wcale nie chcieli jej opuszczać.

Zse1
juniormedia
biblioteka sosnowiec