Witamy w bibliotece Technikum nr 1 Ekonomicznego

logo (finale) - 500 px

Przy książkowej choince...

choinka

Wyniki konkursu "Książka w obiektywie uczniów"

22 grudnia br. jury w składzie: Mateusz Orszulski, Andrzej Skomorowski, Tomasz Griessgraber i Tadeusz Twardowski wybrało najlepsze prace przysłane na konkurs fotograficzny "Książka w obiektywie uczniów". Wpłynęło ponad 60 fotografii z całego województwa, więc aby wybrać laureatów trzeba było bardzo dokładnie je przeanalizować.

A oto laureaci:

I miejsce - Piotr Rajnisz z III Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie

II miejsce - Kinga Franczyk ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Chorzowie

III miejsce - Izabela Pieńkowska z VII Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie

Jury przyznało również pięć wyróżnień:

- Emilia Krawczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubecku

- Magdalena Klisik z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubecku

- Karolina Włoch z CKZiU Grota Roweckiego 64 w Sosnowcu

- Maksym Kimla ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Św. Jana de la Salle w Częstochowie

- Martyna Jakubowska z ZSGH w Bytomiu

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 25 stycznia 2018 r. w Galerii "Ładniej".

Więcej szczegółów w zakładce Projekt #czytamwckziu

Wigilia Filmowa

dsc 0045

15 grudnia br. odbyła się w Ekonomiku niezwykła uroczystość. Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły wspólnie z gimnazjalistami spotkali się przy choince, by rozpocząć uroczyście czas świąteczny. Oczywiście, popłynęły najpiękniejsze kolędy, ale nie tylko... 

Członkowie Młodzieżowego Koła Teatralnego wraz z opiekunami - mgr Sonią David i mgr Urszula Gbyl - przygotowali niezwykłą niespodziankę. Goście z Gimnazjum nr 14 i Gimnazjum nr 18 oraz młodzież Ekonomika mieli okazję uczestniczyć w mini seansach kinowych, quizach i interaktywnych wystepach na scenie. Wczuwali się w role Mikołaja, Józefa. Maryi, Kevina, Grincha i wielu innych bohaterów filmowych. Wigilia Filmowa okazała się, po Wigilii Literackiej i Wigilii Poetyckiej, doskonałym pomysłem.

To wydarzenie swoją obecnością uświetnili przedstawiciele Rady Kierowniczej CKZiU - mgr Maria Koźmin wicedyrektor CKZiU Technikum nr 1, mgr Ewa Jachym woicedyrektor CKZiU Technikum nr 3, mgr Janusz Chmurzyński wicedyrektor CKZiU Technikum nr 7 oraz mgr Edyta Cyganek Kierownik Szkolenia Praktycznego CKZiU.

Uczniowie gimnazjów tak mocno zintegrowali się z młodymi adeptami sztuki aktorskiej działającymi w naszym Kole, że śpiewaniu świątecznych piosenek czy kolęd nie było końca...

Ja to znam bo czytam

To juz ostatnie działanie w projekcie #czytamwckziu. Ale to nie oznacza, że od stycznia przestajemy czytać! Zyskaliśmy tyle nowych książek, że dla każdego wystarczy coś ciekawego, fascynującego, przerażającego czy romantycznego.

"Ja to znam, bo czytam" to konkurs skierowany do uczniów klas drugich Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Test rozwiązało 119 uczniów z Technikum nr 1, Technikum nr 3 i Technikum nr 7.  Konkurs polegał na podaniu do każdego cytatu - imienia i nazwiska autora oraz tytułu książki z jakiej pochodzi. Cytatów było 10 - głównie z lektur, które powinny być znane wszystkim drugoklasistom. Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 20, ponieważ zadania były stosunkowo łatwe, to niestety za każdy błąd było odejmowane 0,5 pkt.

Najlepsi zostaną nagrodzeni cząstkowymi ocenami z języka polskiego.

Szczegóły w zakładce Projekt #czytamwckziu. 

Książki naszej młodości

20171204 1355444 grudnia, w Barbórkę, spotkały się w czytelni biblioteki szkolnej naszego Ekonomika trzy pokolenia czytelników: uczniowie CKZiU, ich dziadkowie oraz rodzice. Celem tej miłej imprezy było poznanie gustów czytelniczych. Organizatorki czyli bibliotekarki Centrum interesowało, co czytano 40 lat temu, 20 lat temu, a jakie preferencje czytelnicze ma młode pokolenia.

Z łezką w oku starsze pokolenie wspominało książki Siesickiej, Jackiewiczowej, Snopkiewicz czy Eugeniusza Paukszty. Panowie przypomnieli o przygodach Tomka Wilmowskiego, trzymających w napięciu książkach Mrówczyńskiego czy Niziurskiego. Młodsze panie preferowały literaturę kobiecą: Krystyny Mirek, Katarzyny Michalak czy Katarzyny Grocholi. A nasi najmłodsi? No cóż - to pokolenie e-booków, do którego przemawia literatura fantasy, horrory (niezmiennie King!) czy najnowsi autorzy wywodzący się z amerykańskiego rynku.

Ale wszystkich pogodził nieśmiertelny Henryk Sienkiewicz i jego Trylogia!!!

Więcej szczegółów w zakładce Projekt #czytamwckziu.  

Zse1
juniormedia
biblioteka sosnowiec