Witamy w bibliotece Technikum nr 1 Ekonomicznego

logo (finale) - 500 px

Maturzyści na start!

matura

Oceń lekturę

"Oceń lekturę" było działaniem z projektu #czytamwckziu przeznaczonym dla klas programowo najwyższych wszystkich Techników z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Zadanie dla uczniów polegało na wybraniu najciekawszej lektury przeczytanej podczas realizacji programu z języka polskiego.

Głosowanie odbyło się w kwietniu br. Szczegóły w zakładce "Projekt #czytamwckziu". A tutaj wyniki, które nie zaskakują uczniów klas Technikum nr 1:

I miejsce - "Lalka" Bolesława Prusa

II miejsce - "Medaliony" Zofii Nałkowskiej

III miejsce - "Opowiadania" Tadeusza Borowskiego

Najsympatyczniejsze uzasadnienia swojego wyboru to:

- ponieważ lektura nie jest obszerna,

- ponieważ dostałam ze sprawdzianu ocenę bardzo dobrą.

A poważna wypowiedź dotyczy "Ferdydurke" Gombrowicza.

"Moją ulubioną lekturą z okresu szkolnego jest „Ferdydurke” Gombrowicza. Ulubiony fragment to, gdy uczniowie siedzą w szkole, rozmawiają o Słowackim i mówią, że ich to nie zachwyca. Widzę tutaj podobieństwo do swojej osoby, ponieważ również uważam, że pewne lektury zniechęcają do czytania książek."

Po lekturze wypowiedzi uczniów, nasuwa sie wiele wniosków:

- zmienić zestaw lektur (większość jest niezrozumiała dla młodzieży),

- zmienić sposób omawiania tychże (może większe wykorzystanie zasobów biblioteki szkonej - ekranizacje, audiobooki itp.),

oraz zachęcić do czytania wogóle.

Poloniści, bibliotekarze, pozostali nauczyciele przekonujcie uczniów, że czytać warto!  

Znam lekturę

Zakończył się całoroczny konkurs dla klas programowo najwyższych z Techników wchodzących w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Był on jednym z działań w projekcie #czytamwckziu. Ze szczegółami konkursu można zapoznać się w zakładce "Projekt #czytamwckziu" na tej stronie. w tym miejscu informuję tylko o zwycięzcach, którzy wykazali się wiedzą i systematycznością. Zasłużyli więc w pełni na cząstkowe oceny bardzo dobre z języka polskiego.

Technikum nr 1 Ekonomiczne

Trzewiczek Monika kl. IV b

Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskie

Paziewska Anna kl. IV a TŻ

Skotniczna Karolina kl. IV a TŻ

Supernat Karol kl. IV a TŻ

Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru

Jagoda Justyna kl. IV a

Weronika Arasimowicz kl. IV a

Cieszę się, że wykazaliście się znajomością lektur szkolnych. Na maturze będzie Wam po tej powtórce na pewno łatwiej.

Kraków Wyspiańskiego

25 kwietnia br. w nieprawdopodobnie słoneczny i ciepły (tej zimowej wiosny...) dzień uczennice klasy III c i uczniowie klasy III b wyruszyli do Krakowa, by poznać miejsca związane ze Stanisławem Wyspiańskim - genialnym artystą zwanym polskim Leonardem da Vinci.

Szlak wędrówki wiódł od Muzeum Narodowego, poprzez Kościół Franciszkanów, Dom Towarzystwa Lekarskiego, Jamę Michalikową, Teatr im. J. Słowackiego do Muzeum Józefa Mehoffera. Kilkugodzinna piesza wycieczka szybko upłynęła młodzieży dzięki fantastycznej krakowskiej przewodniczce. Oprócz ważnych wiadomości z życia Wyspiańskiego czy krótkiego omówienia jego twórczości, całą opowieść pani przewodniczka okrasiła mnóstwem anegdot i ciekawostek.

Oczywiście, nie obyło się bez wizyty na wawelskim dziedzińcu i u ziejącego ogniem smoka. Uczniowie zmęczeni i zadowoleni wrócili do domu pełni wrażeń i zdobytej wiedzy.

Opiekunki grupy - pani mgr Sonia David i mgr Urszula Gbyl - były pod wrażeniem zachowania młodzieży, bo była to grzeczna i chętna do poznawania nowych rzeczy grupa. 

Święta Wielkanocne

yczenia

Zse1
juniormedia
biblioteka sosnowiec