Witamy w bibliotece Technikum nr 1 Ekonomicznego

logo (finale) - 500 px

Prawie rodzinne spotkanie

dsc 0118

Jak co roku, także i w tym, w naszym Ekonomiku odbył się etap okregowy już drugiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich (wcześniej zawody znane jako Turniej Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich). 17 listopada zjechali się uczestnicy z różnych stron: Bytomia, Chorzowa, Cieszyna, Jaworzna, Knurowa, Mikołowa, Ornontowic, Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska, Rudy Śląskiej, Wielunia, Wodzisławia Śląskiego. Oczywiście, nasi uczniowie też brali udział w tych zmaganiach.

Biblioteka szkolna miała zaszczyt gościć opiekunów grup z w/w miast. Niektórzy przyjeżdżają do nas od samego początku np. panie z Piotrkowa Trybunalskiego, Rudy Śląskiej, Bytomia czy Cieszyna. Nawiązały się między nami bardzo przyjazne relacje, witamy się serdecznie jak z dawno niewidzianymi członkami rodziny. Opiekunowie, wykorzystując spotkanie przy kawie i słodyczach, wymieniają się swoimi doświadczeniami, wyjaśniają wątpliwości i oczywiście kibicują wszystkim podopiecznym bez wyjątku.

Tym relacjom sprzyja serdeczna atmosfera panująca w bibliotece, gdzie wszyscy są zawsze witani uśmiechem.  

Sienkiewicz - "ku pokrzepieniu serc"

No i po inwentaryzacji! Znowu działamy! 15 listopada w czytelni naszej biblioteki szkolnej odbył się konkurs czytania prozy wybitnego noblisty - Henryka Sienkiewicza. Organizatorki to: mgr Aneta Zapora - bibliotekarka z Technikum nr 3 naszego CKZiU oraz ja - Urszula Gbyl. W ten sposób uczciliśmy jako szkoła 100 rocznicę śmierci pisarza (przypadała dokładnie w ten dzień) oraz patrona 2016 roku.

W szranki stanęło 28 uczniów Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. Przygotowali dwuminutowe fragmenty swoich ulubionych powieści i nowel, zwracając szczególną uwagę na ciekawą interpretację. Jury oceniało również dobór tekstu oraz płynność czytania. Wysłuchaliśmy kilka razy "Latarnika", zawsze popularnej Trylogii czy znanej wszystkim młodym ludziom z gimnazjum powieści "W pustyni i w puszczy". Jednakże nie zabrakło oryginalnych tekstów, np. "Orso" czy "Bajka", których słuchało sie z wielką przyjemnością.

Najlepiej swoje wybrane fragmenty zaprezentowali:

I miejsce - Daria Pawlik z Technikum nr 7 ("Pan Wołodyjowski")

II miejsce - Dorota Ciołyś z Technikum nr 1 ("Latarnik")

III miejsce - Marcel Wójcik z Technikum nr 7 ("Quo vadis")

Ponadto jury wyróżniło: Judytę Maj (Technikum nr 3), Oliwię Gemrę (Technikum nr 1), Ewelinę Stanek (Technikum nr 7).

Wszyscy wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci zostali uhonorowani książkami.

Młodzież udowodniła, że klasyka nie jest im obca, a nasz wybitny rodak - Henryk Sienkiewicz - to nadal ulubiony pisarz.

Niestety... inwentaryzacja

Z przykrością informuję, że biblioteka szkolna Technikum nr 1 będzie przez dłuższy czas nieczynna, tzn. bez możliwości wypożyczenia i zwrotu książek.

Spowodowane jest to koniecznością przeprowadzenia inwentaryzacji zbiorów. Mam nadzieję, że wierni czytelnicy będą tęsknić.

Pozostałe aspekty działalności biblioteki będą kontynuowane, więc kochana redakcjo gazetki "Śmiało" do dzieła. Koło Teatralne też działa.

Jak nie czytam, jak czytam

W czerwcu 2016 roku braliśmy udział w akcji zorganizowanej w całej Polsce przez "Bibliotekę w Szkole" - "jak nie czytam, jak czytam". Wysłaliśmy sprawozdanie z tej akcji na adres miesięcznika. I choć nie zostalismy nagrodzeni, mamy poczucie spełnionej misji. Jako młodzi czytelnicy pokazaliśmy, że czytanie nie jest staromodne. Dostaliśmy za nasze zaangażowanie podziękowanie od redakcji, które niniejszym publikujemy.

dyplom0001pomn

Rok szkolny 2016/2017 rozpoczęty!

No i koniec wakacji. Choćbyśmy nie wiem jak chcieli je przedłużyć, to nadszedł wrzesień i koniec laby. Biblioteka szkolna rozpoczyna energicznie działalność. Oferuje Wam, drodzy uczniowie, parę niespodzianek. Ale żeby je poznać, musicie przekroczyć próg biblioteki. Pamiętacie? "Lochy" to na dole...

Zse1
juniormedia
biblioteka sosnowiec