Witamy w bibliotece Technikum nr 1 Ekonomicznego

logo (finale) - 500 px

Ładniej

18 stycznia wraz z klasą 1a miałam przyjemność ogladądać wystawę : "Ładniej - 75 lat Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu". W Pałacu Schoena ukazana została historia szkoły zapisana w prezentowanych na ekspozycji projektach graficznych ubiorów, modelach, fotografiach to także historia mody, wpisana w zmienne losy polskiej rzeczywistości. Widać w niej dominujące wpływy oraz inspiracje, coraz szybsze zmiany modowych trendów, ale także głębokie zmiany kulturowe Postindustrialnego społeczeństwa, dla którego ekologia i równouprawnienie stały się warunkiem sine qua non egzystencji. Afirmacja tych postaw jest widoczna nie tylko w życiu społecznym, ale także sztuce i modzie, która jest wizualnym odzwierciedleniem ambicji i nastrojów społecznych.

Młodzieżowe słowo roku 2021

 

VI plebiscyt "Młodzieżowe Słowo Roku" dobiegł końca. Słowem 2021 r. głosami internautów w liczbie 9656 zostało wybrane złożenie "śpiulkolot".

Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i członkini jury plebiscytu, zwycięski "śpiulkolot" to "żartobliwy wyraz oznaczający sen, czynność spania, samo udawanie się na spoczynek lub nawet łóżko czy inne przyjemne miejsce do spędzania czasu w +objęciach Morfeusza+"

Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i członkini jury plebiscytu, zwycięski "śpiulkolot" to "żartobliwy wyraz oznaczający sen, czynność spania, samo udawanie się na spoczynek lub nawet łóżko czy inne przyjemne miejsce do spędzania czasu w „objęciach Morfeusza”.

Na drugim miejscu z liczbą głosów 9401 znalazło się młodzieżowe pożegnanie, czyli"naura". Na trzecim - powiedzenie i riposta, swoista "oddzywak na każdą zaczepkę" czyli "Twoja stara"., na co głosowało 6665 osób.

 

Głośne czytanie - listopad

30 listopada przypadają imieniny Andrzeja czyli Andrzejki. Z tej okazji uczniowie postanowi głosno przeczytać wywołującą dreszcz emocji i grozy opowieść o domu sierot na tajemniczej wyspie, zamieszkiwanym niegdyś przez równie tajemnicze dzieci. Jak już się domyślacie, w głosnikach zabrmiał "Osobliwy dom pani Peregrine".

Rozstrzygnięcie konkursu

W bibliotece Technikum nr 7 Stylizacji odbyło się  29.11.2021 uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu na najciekawsze, nigdzie nie publikowane hasło promujące czytelnictwo, zorganizowanego przez mgr Elżbietę Włodarczyk i mgr Izabelę Stefańską.

Nagrody oraz dyplomy zwycięzcom wręczyła pani dyrektor Elżbieta Czernik. Trzecie miejsce zdobyła Weronika Behan z klasy 3TCP, miejsce drugie zajęła Sandra Sobiegraj z klasy 1a, a na podium znalazła się Wiktoria Kokoszka z 4 GŻ z hasłem: "Czytanie uzależnia, na zawsze". Wyróznienie powędrowało do Werniki Nogi z klasy 1 TŻ.

Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział wszystkim pozostałym uczestnikom.

Wizyta w Auschwitz-Birkenau

22 lisotpada wraz z uczniami zwiedzaliśmy Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. 

Obóz koncentracyjny  Auschwitz był największym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i ośrodkiem eksterminacji ludności żydowskiej. W KL Auschwitz śmierć poniosło co najmniej 1 100 000 ludzi, w tym prawie milion Żydów, 70-75 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 14 tys. sowieckich jeńców wojennych i 10-15 tys. ofiar innych narodowości.

Obóz istniał w latach 1940-1945. Powstał jako obóz koncentracyjny dla Polaków, którzy stanowili większość jego więźniów do lata 1942 roku. Auschwitz był intensywnie rozbudowywany i ostatecznie składał się z trzech głównych obozów oraz sieci kilkudziesięciu podobozów. Największe obozy zostały zlokalizowane w okolicy Oświęcimia. Były to: Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau i Auschwitz III-Monowitz.

Muzeum obejmuje tereny dwóch największych obozów wchodzących w skład kompleksu Auschwitz. Są to: obóz macierzysty Auschwitz I w Oświęcimiu, gdzie znajduje się ekspozycja muzealna, oraz obóz Auschwitz II-Birkenau w położonej opodal Brzezince.

Wystawy prezentowane są w obiektach poobozowych, w których mieszkali więźniowie, i dzielą się na dwie zasadnicze części. Pierwszą stanowi ogólna wystawa historyczna, której zwiedzanie jest stałym elementem programu oprowadzania po terenie byłego obozu. Drugą część tworzą wystawy narodowe poświęcone deportowanym do Auschwitz mieszkańcom poszczególnych krajów.

Zse1
juniormedia
biblioteka sosnowiec