Bieg przez literaturę

To działanie projektowe jest przeznaczone dla uczniów klas czwartych. W jego skład wchodzą dwa przedsięwzięcia: "Oceń lekturę" - głosowanie na najciekawszą lekturę przeczytana podczas realizacji programu z języka polskiego oraz "Znam lekturę" - cotygodniowy konkurs ze znajomości lektur.

Od 10 października (co wtorek) w każdej ze szkół wchodzących w skład CKZiU na tablicach ogłoszeń ukazują się dwa pytania dotyczące treści lektury. Rozpoczęliśmy, oczywiście, od antyku. Ale nie przyzwyczajajcie się czwartoklasiści za bardzo do tego porządku, bo pytania układa pani mgr Sonia David, która może Was mocno zaskoczyć (nas też!). Nie wiadomo, co jej w duszy gra...

Odpowiedzi należy udzielić w ciągu 3 dni (czyli do piątku) wrzucając ją - podpisaną imieniem i nazwiskiem oraz oznaczeniem klasy - do wystawionych skrzynek.

Najaktywniejsi uczniowie udzielający prawidłowych odpowiedzi zostaną nagrodzeni oceną bardzo dobrą z języka polskiego po pierwszym i drugim semestrze - oczywiście, cząstkową z aktywności. 

Książkowe mole nie gryzą

Działanie projektowe o tym tytule jest przeznaczone dla uczniów klas pierwszych. Polega na prezentacji na każdej godzinie wychowawczej (do końca roku szkolnego) najciekawszej książki metodą booktalkingu lub inną wybraną przez ucznia. Książka może być wypożyczona z naszej biblioteki szkolnej. Działaniem powinni być objęci wszyscy uczniowie klas pierwszych Centrum. Za jego realizację odpowiedzialni są wychowawcy klas pierwszych - każda prezentacja powinna być odnotowana w temacie godziny wychowawczej. Nad prawidłowym przebiegiem czuwać będzie koordynator projektu. Cennych wskazówek udzielą bibliotekarki Centrum - mgr Urszula Gbyl, mgr Aneta Zapora, mgr Iwona Paliga. 

Czekamy na zaproszenie. Chętnie posłuchamy, w jaki sposób uczniowie prezentują swoje bestsellery.

Pamiętajcie, że na koniec roku powstanie lista książkowych hitów!

Rozpoczynamy realizację projektu

Od 3 pażdziernika 2016 roku rozpoczęła się realizacja projektu, który w założeniu ma uaktywnić czytelniczo uczniów naszego Centrum.

Projekt został opracowany i zgłoszony we wniosku do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ten program, rozpisany na lata 2016-2020, przewiduje dotację na zakup nowych książek do bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Oczywiście, pod warunkiem, że złożony wniosek przejdzie weryfikację i zostanie zaakceptowany przez komisję wojewódzką. 

W naszym Centrum zaczęliśmy od działań w klasach pierwszych i maturalnych.

Zse1
juniormedia
biblioteka sosnowiec