22 lisotpada wraz z uczniami zwiedzaliśmy Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Obóz koncentracyjny Auschwitz był największym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i ośrodkiem eksterminacji ludności żydowskiej. W KL Auschwitz śmierć poniosło co najmniej 1 100 000 ludzi, w tym prawie milion Żydów, 70-75 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 14 tys. sowieckich jeńców wojennych i 10-15 tys. ofiar innych narodowości.
Obóz istniał w latach 1940-1945. Powstał jako obóz koncentracyjny dla Polaków, którzy stanowili większość jego więźniów do lata 1942 roku. Auschwitz był intensywnie rozbudowywany i ostatecznie składał się z trzech głównych obozów oraz sieci kilkudziesięciu podobozów. Największe obozy zostały zlokalizowane w okolicy Oświęcimia. Były to: Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau i Auschwitz III-Monowitz.
Muzeum obejmuje tereny dwóch największych obozów wchodzących w skład kompleksu Auschwitz. Są to: obóz macierzysty Auschwitz I w Oświęcimiu, gdzie znajduje się ekspozycja muzealna, oraz obóz Auschwitz II-Birkenau w położonej opodal Brzezince.
Wystawy prezentowane są w obiektach poobozowych, w których mieszkali więźniowie, i dzielą się na dwie zasadnicze części. Pierwszą stanowi ogólna wystawa historyczna, której zwiedzanie jest stałym elementem programu oprowadzania po terenie byłego obozu. Drugą część tworzą wystawy narodowe poświęcone deportowanym do Auschwitz mieszkańcom poszczególnych krajów.
W tym roku Targi Książki w Katowicach, które odbywały się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w terminie 12-14 listopada 2021 r.,. Nie mogło nas na nich zabraknać.
W ostatni dzień targów, organizowanych przez Fundację Historia i Kultura, można było spotkać się między innymi ze Zbigniewem Rokitą, autorem książki ,,Kajś”, komikiem stand-upowym i pisarzem Jakubem Ćwiekiem, reporterem Pawłem Piotrem Reszką. Mieczysławem Bieńkiem ,,Hajerem”, który po wypadku w KWK ,,Wieczorek” musiał odejść z pracy i zaczął podróżować, odwiedzając zakątki na całym świecie. Jego konkretne po śląsku, ale ciepłe spojrzenie na inne kultury zaowocowały książkami ,,„Hajer na kole przez Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan”, ,,Hajer jedzie do Soczi” czy ,,Hajer na andyjskim szlaku”.
W niedzielę była też możliowść porozmawiać o tematyce genealogicznej, w związku z wydaną właśnie książką „Moja wielka rodzina, czyli dokąd sięgają nasze korzenie i czy przeszłość ma wpływ na przyszłość” Gerde Raidt, laureatki nagrody Mądrej Książki Roku.
Do zobaczenia za rok.
Technikum Ekonomiczne nr 1 brało udział w akcji „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.W szkolnej bibliotece pojawiłą się wystawa dotycząca prezydenta Aleksego Bienia. Uczniowie mieli okazę zapoznać się z jego osobą oraz z jego dokonaniami.
30 pażdziernika obchodziliśmy 200 rocznice urodziń Fiodora Dostojewskiego, z tej okazji w szkolnym radiowęźle czytana była "Zbrodnia i kara".
10 października obchodzimy Dzień Gier Planszowych. Z tej okazji zaprosiłam klasy 1 do biblioteki, gdzie mieli okazję pograć w różne planszówki takie jak: " blokus", "węże i drabiny", "kim jestem", warcaby, bierki, domino. Uczniowie spędzili czas wesoło i zgodnie stwierdzili, ze takie dni powinny być w bibliotece organizowane częściej.