List do rodziców

 

LIST DO RODZICÓW "WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY"

LIST DO RODZICÓW

 „Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie”                                                                                                                            

 Jim Trelease

  Szanowni Państwo!

                Wasze dzieci są czytelnikami biblioteki szkolnej. Mogą samodzielnie korzystać  jej zbiorów.  W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek, co oznacza, że każdy uczeń, może przyjść do biblioteki, podejść do półki i samodzielnie wybrać książkę do czytania. Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza. Zwracam się do Państwa z prośbą o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

W październiku nasza szkoła przystąpiła do realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Głównym celem podjętych przez nauczycieli działań jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz  rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają znaczący wpływ czytania na wspieranie tego procesu. Zadaniem szkoły jest wytworzenie silnej motywacji do lektury, uczynienie lektury książki zajęciem atrakcyjnym i przyciągającym w taki sposób, aby książka zaspokajała różnorodne potrzeby i pragnienia dziecka, zarówno intelektualne jak i emocjonalne. Trzeba tu wyraźnie podkreślić, że wychowanie do lektury nie należy wyłącznie do zadań szkoły. Wymaga ono powszechnego zainteresowania. Musi się odwoływać również do zaangażowania rodziców i różnych pozaszkolnych instytucji oświatowych. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – wspierajmy dzieci w procesie czytania!

Na pewno każdy rodzic chce przekazać swojemu dziecku to, co najlepsze. Aby tak się stało wcale nie trzeba stosować nowoczesnych metod lansowanych w wielu podręcznikach dla rodziców – trzeba skorzystać z najprostszego sposobu wpływającego na osobowość dziecka – należy zachęcić dziecko do czytania książek. Wiele dorosłych ludzi choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i potrzeba czytania lektury muszą powstać w dzieciństwie. Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci.

  Warto czytać  książki:

  1. 1.WIĘKSZY ZASÓB SŁOWNICTWA

Czytanie wzbogaca słownictwo, co znacznie pomaga w opisywaniu swoich uczuć i myśli. Ludziom często umyka jakiś wyraz lub chcą coś powiedzieć, ale nie potrafią ubrać tego w słowa. Na szczęście można nad tym pracować, a czytanie jest najlepszym ćwiczeniem. Warto czytać książki zarówno podczas nauki czytania, jak i wtedy, kiedy ta umiejętność została opanowana do perfekcji. Poza tym dobrze jest zwrócić uwagę na dzieła wybitnych, polskich i zagranicznych pisarzy, którzy są prawdziwymi mistrzami we władaniu języka.

  1. 2.LEPSZA PAMIĘĆ

Czytanie książek to także doskonała stymulacja dla mózgu. Czytając, tworzymy w głowie obrazy, łączymy nową wiedzę z tym, co już jest nam znane. Podczas czytania lektury, neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co przekłada się na lepszą pamięć.

  1. 3.REDUKCJA STRESU

Dlaczego warto czytać książki? Czytanie działa uspokajająco. Jeżeli wybierzesz książkę, która naprawdę Cię interesuje, stres dnia codziennego odejdzie w zapomnienie. Książki biznesowe czy poradniki warto czytać rano. Natomiast wieczorem, przed snem wybieraj powieści — ułatwi Ci to zasypianie.

  1. 4.POGŁĘBIANIE WIEDZY

Ludzie, którzy czytają, są mądrzejsi. Nie bez powodu mówi się o kimś, kto posiada wartościową wiedzę, że jest „oczytany”. Książki pozwalają na poprawę wielu aspektów swojego życia — od biznesu, poprzez relacje z innymi, po psychologię. Warto czytać książki, ponieważ to właśnie lektura sprawia, że człowiek poszerza swoje horyzonty i staje się jeszcze bardziej inteligentny.

  1. 5.GARŚĆ INSPIRACJI

Książki potrafią zainspirować. Czasami znajdujemy się w takim punkcie swojego życia, że nie wiemy, w którą stronę warto pójść. Dlaczego warto czytać książki? W lekturze może zainspirować wszystko — postawa głównego bohatera, odwiedzane miejsca, podejmowane decyzje, aktywności.

  1. 6.ROZWIJANIE WRAŻLIWOŚCI

Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi. Ludzie, którzy czytają, 3 razy częściej odwiedzają muzea, a 2 razy częściej sami malują, piszą lub fotografują. Dzięki książkom rozwija się także empatia. Angażujemy się w fikcję literacką i potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka, a także go zrozumieć.

  1. 7.ZWIĘKSZENIE ZDOLNOŚCI ANALITYCZNYCH

Książki wpływają także na większe zdolności analityczne. Osoby, które czytają kryminały, wymagające rozwiązywania zagadek, analizowania faktów, stawiania tez, rozwijają w sobie zdolność krytycznego i analitycznego myślenia. W tym przypadku szczególnie polecamy klasyki polskich kryminałów. Pamiętaj, że warto czytać książki już od najmłodszych lat, aby zauważyć pozytywny wpływ czytania w dorosłym życiu.

  1. 8.POPRAWA PISANIA

Częstsze sięganie po lekturę to także rozwijanie własnego stylu. Warto wybierać książki uznanych pisarzy, dzięki którym nauczymy się poprawności gramatycznej oraz ortograficznej. To jedna z najważniejszej korzyści, wynikającej z czytania książek, którą z pewnością doceni każdy dorosły, który już jako dziecko namiętnie czytał książki.

  1. 9.KSZTAŁTOWANIE OSOBOWOŚCI

Dzięki czytaniu możemy postawić się w różnych sytuacjach i wyobrażać sobie, co zrobilibyśmy na miejscu bohatera. Otwieramy się tym samym na nowe doświadczenia czy wyzwania, rozszerzamy horyzonty, kształtując własną osobowość. Ponadto dziecko, czytające mądre powieści przygodowe może nauczyć się pozytywnych zachowań, które w dorosłym życiu mogą nie raz uratować człowieka z opresji.

10. ZAANGAŻOWANIE W ŻYCIE SPOŁECZNE

Według badań przeprowadzonych przez amerykańską agencję wspierającą sztukę — NEA — ludzie, którzy regularnie czytają, znacznie bardziej angażują się obywatelsko oraz kulturowo. Co więcej, czytelnicy mają większą swobodę i łatwość wypowiedzi, robią to w sposób bardziej elokwentny. Przekłada się to na większe szanse na osiągnięcie sukcesu w życiu, a także podnosi samoocenę.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Kierunek 3.2

 

Miło nam poinformować, że w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” – priorytet 3, kierunek interwencji 3.2. - 

„Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych" – Technikum nr 1 Ekonomiczne w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu w roku szkolnym 2023/2024 po złożeniu wniosku, zakwalifikowała się do projektu i otrzymała dofinansowanie w wysokości 5 000 zł. Z dotacji zakupiono do biblioteki szkolnej 179 książek .

Zgodnie z założeniami programu biblioteka szkolna zwiększyła atrakcyjności księgozbioru poprzez zakup nowości wydawniczych, wzmocniła zainteresowania i aktywność czytelniczą uczniów.

 

Śledźcie nas na szkolnym facebooku, gdzie na bieżąco sa publikowane działania z akcji podjętych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

 

Konkurs Fotograficzny rozstrzygnięty!

Na konkurs wpłynęło ponad 60 prac ze szkół województwa śląskiego (Chorzów, Częstochowa, Bielsko-Biała, Bytom, Lubecko, Czeladź, Bytom, Bieruń, Gliwice, Libidza, Grodziec, Lubliniec i oczywiście Sosnowiec) - pełna lista poniżej. Wszystkie fotografie spełniały kryteria konkursowe, więc jury w składzie: Tadeusz Twardowski, Tomasz Griessgraber, Andrzej Skomorowski i Mateusz Orszulski musieli je bardzo dokładnie przeanalizować, by wybrać te najlepsze. Według nich fotografia musi tworzyć zamkniętą całość i koniecznie opowiadać jakąś historię. Więc wybrali te, które mają "duszę":

 

I MIEJSCE

PIOTR RAJNISZ – III LO, Chorzów Batory

II MIEJSCE

KINGA FRANCZYK - Szkoła Podstawowa nr 38, Chorzów

III MIEJSCE

IZABELA PIEŃKOWSKA – VII LO, Częstochowa

 

WYRÓŻNIENIA

EMILIA KRAWCZYK – Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubecku

KAROLINA WŁOCH – CKZiU Grota-Roweckiego, Sosnowiec

MAGDALENA KLISIK – Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubecku

MAKSYM KIMLA – Szkoła Podstawowa I Gimnazjum I Św. Jana de la Salle, Częstochowa

MARTYNA JAKUBOWSKA – ZSGH, Bytom

POZOSTALI UCZESTNICY

1.NATALIA SITEK – Szkoła Podstawowa w Libidzy, Kamyk

2.HANNA WRÓBLEWSKA - Szkoła Podstawowa nr 7, Czelad

3.NIKOLA BIAŁAS - Szkoła Podstawowa nr 7, Czeladź

4.NATASZA PONIKIEWICZ - Szkoła Podstawowa nr 7, Czeladź

5.ANGELIKA MOCZAŁA - Szkoła Podstawowa – Grodziec, Świętoszówka

6.MARIA CEMBRZYŃSKA - Szkoła Podstawowa – Grodziec, Świętoszówk

7.AMELIA MIKOŁAJCZYK - Szkoła Podstawowa – Grodziec, Świętoszówka

8.KAROLINA POŚPIECH - Szkoła Podstawowa – Grodziec, Świętoszówka

9.URSZULA KLMCZAK - Szkoła Podstawowa nr 32, Bielsko-Biała

10.SZYMON JURASZEK - Szkoła Podstawowa nr 32, Bielsko-Biała

11.WIKTORIA LESIK - Szkoła Podstawowa w Libidzy, Kamyk

12.MARTYNA GRZYWA - Szkoła Podstawowa nr 13, Bielsko-Biała

13.NICOLE KAŁUŚ – ZSGH, Bytom

14.WIKTORIA KONOPKA – ZSGH, Bytom

15.KASIA ŻYŁKA – ZSGH, Bytom

16.JAKUB KRZYKOWSKI - Szkoła Podstawowa nr 32, Bielsko-Biała

17.EMILIA BAUZA - Szkoła Podstawowa nr 32, Bielsko-Biała

18.FILIP MIERZWA – III LO, Chorzów Batory

19.NATALIA PEŁKA – CKZiU Ekonomik, Sosnowiec

20.AMELIA SOWIŃSKA - Szkoła Podstawowa nr 41, Częstochowa

21.MAJA WOLIK - Zespołu Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych, Lubliniec

22.PIOTR PORADA - II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu

23.AGNIESZKA GARA - Zespół Szkół Technicznych nr 1, Chorzów

24.ALICJA CZAPLA - Zespół Szkół Technicznych nr 1, Chorzów

25.ANGELIKA GAPIŃSKA - Zespół Szkół Technicznych nr 1, Chorzów

26.MATEUSZ RAJCZYK - Zespół Szkół Technicznych nr 1, Chorzów

27.NATALIA WIECZOREK - Zespół Szkół Technicznych nr 1, Chorzów

28.SAFIRA GARNCAREK - Zespół Szkół Technicznych nr 1, Chorzów

29.SANDRA GARNCAREK - Zespół Szkół Technicznych nr 1, Chorzów

30.MIRELA KOŚCIAŃSKA – Powiatowy Zespół Szkół, Bieruń

31.ANASTASIIA JANKOVYCH – Powiatowy Zespół Szkół, Bieruń

32.MATEUSZ STEFAŃSKI - Gimnazjum nr 11, Bytom

33.EMILIA CICHY - Gimnazjum nr 10, Chorzów

34.ALEKSANDRA KOMOROWSKA - Szkoła Podstawowa nr 37, Bytom

35.MONIKA GWÓŹDŹ - Gimnazjum nr 7, Częstochowa

36.MARTYNA KLEKOT - Szkoła Podstawowa nr 41, Częstochowa

37.ANNA BUJAK – VIII LO, Częstochowa

38.JOANNA LINKE - LO. IM. EMILII PLATER, Sosnowiec

39.MONIKA MAGIERA – ZSB, Bielsko-Biała

40.JULIA FARON – Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubecku

41.FILIP KOZA – Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubecku

42.KAROLINA DULOK – Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubecku 

43.PAULINA SZYMIEC – Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubecku

44.MARTYNA KOWALSKA - Szkoła Podstawowa nr 32, Bytom

45.EMILIA BAUZY - Szkoła Podstawowa nr 32, Bielsko-Biała

46.JAKUB KRZYKOWSKI - Szkoła Podstawowa nr 32, Bielsko-Biała

47.MAJA ŚWIĄDER – CKZiU Kilińskiego 25, Sosnowiec

48.WIKTORIA DORSZ - Technikum nr 2,

49.ANNA FORNALCZYK -  Szkoła Podstawowa nr 6, Sosnowiec

50.MIKOŁAJ SZOPA - Szkoła Podstawowa nr 19, Sosnowiec

51.NATALIA PYRC - Szkoła Podstawowa nr 6, Sosnowiec

52.SEBASTIAN OSOWSKI – Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8, Bytom

53.DAWID SKRZYPCZAK – Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8, Bytom

54.SZYMON SZOPA - Szkoła Podstawowa nr 19, Sosnowiec

55.ZUZANNA GDESZ - Szkoła Podstawowa nr 6, Sosnowiec

Wystawa prac oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 25 stycznia 2018 roku w sosnowieckiej Galerii "Ładniej".

Ostatnie działanie w projekcie

Test "Ja to znam, bo czytam" rozwiązało 119 uczniów klas drugich z Technikum nr 1, Technikum nr 3 i Technikum nr 7. Składał się z 10 cytatów, do których należało podać imię i nazwisko autora oraz tytuł książki z jakiej pochodzi. Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 20.  Minimalna liczba punktów, która będzie brana pod uwagę przy ocenie z języka polskiego to 16,5 pkt. A oto lista najlepszych, którzy taką ocenę otrzymają:

Technikum nr 1

Klasa II a

Figiel Julia - 18 pkt

Puszkarek Karolina - 17,5 pkt

Otfinowska Karolina - 17 pkt

Kunat Klaudia - 16,5 pkt

Krzysztofowicz Oliwia - 16,5 pkt

Macutkiewicz Małgorzata - 16,5 pkt

Fordymacka Angelika - 16,5 pkt

Klasa II b

Kowalska Magda - 17 pkt

Jędruszek Julia - 17 pkt

Klasa II c

Gołębiowski Adam - 18,5 pkt

Kiełtyka Kajetan - 17,5 pkt

Głogowiec Jakub - 16,5 pkt

Szyjka Natalia - 16,5 pkt

Technikum nr 7

Klasa 2TA

Zarychta Maria - 18,5 pkt

Franczak Katarzyna - 18 pkt

Czerniak Aleksandra - 17,5 pkt

Zagórna Sandra - 17,5 pkt

Kruz Kacper - 17 pkt

Klasa 2TB

Opara Emilia - 18,5 pkt

Chrzanowska Wiktoria - 16,5 pkt

Filus Patrycja - 16,5 pkt

W Technikum nr 3 nikt nie osiągnął pułapu 16,5 pkt.

A tak wygladał test. Może ktoś chce sprawdzić swoje możliwości?

1. "A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu..."

"Dobrze zna się tylko to, co się oswoiło"

2. "Mugole zrobią wszystko, żeby tylko nie uwierzyć w istnienie magii, nawet jak spotkają się z nią twarzą w twarz..."

3. "Precz, przeklęta plamo! precz! mówię.

Raz dwa - czas działać. - Piekło ciemne.-

Wstydź się, mężu, wstydź się!

Żołnierzem jesteś, a tchórzysz?

Cóż stąd, chociażby się wydało?

Nikt nas przecie nie pociągnie do tłumaczenia.-

Jednakże kto by się był spodziewał tyle krwi w tym starcu!"

4. "Owszem znać możesz. Loksjas mi zwiastował

Niegdyś, że matkę obejmę na łożu

I że własnego ojca krew przeleję.

Przeto ja długo, by złego się ustrzec,

Mijałem Korynt, na szczęście; lecz przecież

Patrzeć w rodziców oblicze rozkoszą."

5. "Dobro przyjęliśmy z ręki Boga. Czemu zła przyjąć nie możemy? (...) Bóg dał i zabrał Bóg, niech będzie imię Boga błogosławione. (...) Płacz stał mi się pożywieniem, jęki moje płyną jak woda."

6. "Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie

Święty i czysty, jak pierwsze kochanie,

Nie zaburzony błędów przypomnieniem,

Nie podkopany nadziei złudzeniem,

Ani zmieniony wypadków strumieniem.

Gdziem rzadko płakał, a nigdy nie zgrzytał,

Te kraje rad bym myślami powitał,

Kraje dzieciństwa, gdzie człowiek po świecie

Miłe i piękne, jadowite rzucił,

Ku pożytecznym oka nie odwrócił."

7. "Ciemno wszedzie, głucho wszędzie,

Co to będzie, co to będzie?

(...) Zamknijcie drzwi od kaplicy

I stańcie dokoła truny;

Żadnej lampy, żadnej świecy,

W oknach zawieście całuny.

Niech księżyca jasność blada

Szczelinami tu nie wpada."

8. "Nie - myśli wielkiej trzeba z ziemi, lub z błękitu.

Spojrzałem ze skały szczytu,

Duch rycerza powstał z lodów...

Winkelried dzidy wrogów zebrał i w pierś włożył,

Ludy! Winkelried ożył!

Polska Winkelriedem narodów!"

9. "Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim,

Moja droga Orszulo, tym zniknieniem swoim!

Pełno nas, a jakoby nikogo nie było:

Jedną maluczką duszą tak wiele ubyło."

10. "Początkowo istniał chaos (nieskończona otchłań, wypełniona bezkształtną masą, mieszaniną powietrza, ziemi, wody i ognia). Z chaosu powstał dzień, a wraz z nim Jasność i wszelka radość. Wyłoniła się Ziemia (Gaja) i otaczający ją Eter. Powstało niebo (Uranos). Gaja i Uranos to pierwsze bóstwa świata."

Nie było trudne, prawda?

Literatura łączy pokolenia

4 grudnia br. w czytelni biblioteki Technikum nr 1 Ekonomicznego odbyło się wspólne spotkanie uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ich dziadków i rodziców. Zebrały się trzy pokolenia czytelników, by porozmawiać o tym, jakie książki czytało się 40 lat temu, 20 lat temu i w chwili obecnej.

Wśród zaproszonych gości znalazły się: pani Katarzyna Kidawa – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Sosnowcu oraz przedstawiciele Rady Kierowniczej CKZiU pani Edyta Cyganek i pani Maria Koźmin.

Spotkanie było nadzwyczaj ciekawe.  Dzięki obecności starszego pokolenia zebrani mogli przypomnieć sobie takie tytuły z przeszłości jak: uroczy „Plastusiowy pamiętnik”, „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” Edmunda Niziurskiego, „Zapałka na zakręcie” i „Zapach rumianku” Krystyny Siesickiej czy „Młodość i gwiazdy” Eugeniusza Paukszty. Takie tytuły prezentowały panie, a panowie z sentymentem przypomnieli przygody Tomka Wilmowskiego i „Cień Montezumy” Bolesława Mrówczyńskiego.

Młodsze pokolenie wymieniło autorki kobiecej literatury: Krystynę Mirek, Katarzynę Michalak, Katarzynę Grocholę czy Małgorzatę Gutowską-Adamczyk. Najmłodsi czytelnicy czyli nasi uczniowie odwołało się do twórczości Dana Browna, Jay’a Ashera czy licznych przedstawicieli literatury fantasy.

W tej wyliczance nie mogło zabraknąć najbardziej rozpoznawalnego polskiego autora – Henryka Sienkiewicza. Był punktem wyjścia dla rozmowy o wychowaniu, szacunku i patriotyzmie. Nawet podczas gorącej dyskusji o modnym trendzie pisania autobiografii (Slash czy Bruce Springsteen) odwoływano się do tych wartości.

Rozmawiano również o formie książki – jak zmieniała się pod wpływem rozwoju technologicznego: od formy papierowej po audiobooki i e-booki. Poruszono kwestię spadku czytelnictwa nie tylko wśród młodzieży, ale także wśród dorosłych.

Pięknym podsumowaniem spotkania było zdanie wypowiedziane przez ojca jednego z uczniów: „Najważniejsza w życiu każdego człowieka jest książka”.

Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy naszego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w ramach projektu #czytamwckziu. Zdjęcia można obejrzeć w galerii.

Podczas spotkania zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w konkursie na najzabawniejszy komiks o czytaniu książek w bibliotece szkolnej, który również był działaniem wynikającym z założeń projektu.

Zse1
juniormedia
biblioteka sosnowiec