Projekt #czytamwckziu zyskał akceptację komisji wojewódzkiej! Wniosek o dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na zakup nowych książek przeszedł pozytywną weryfikację. Biblioteki Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego otrzymają środki, by wzbogacić swoje księgozbiory. Dla uczniów to dobra wiadomość, bo pieniądze mogą być przeznaczone tylko na nowości beletrystyczne oraz lektury.
Wniosek z tym projektem został złożony również w ubiegłym roku, ale choć oceniony pozytywnie znalazł się na liście rezerwowej z powodu braku środków. Tym bardziej się cieszymy, że w tym roku będziemy mogli go sfinalizować.
Działania projektowe rozpoczęły się w październiku 2016 roku. Zainteresowanych odsyłam do zakładki na tej stronie "Projekt #czytamwckziu".
23 lutego w sosnowieckiej Galerii "Ładniej" została otwarta wystawa poświęcona Jubileuszowi gazetki szkolnej "Śmiało". To druga część uroczystości związanych z ćwierćwieczem działalności szkolnego forum Ekonomika.
Wystawa składa się z wizualizacji pierwszych stron gazetki, które stanowiły kamienie milowe w rozwoju tego szkolnego medium. Młodziez uczestnicząca w wernisażu miała także okazję zapoznać się z archiwalnymi numerami "Śmiało".
W trakcie wernisażu odbył się happenig "Czytaj a się dowiesz", podczas którego młodzi redaktorzy rozdawali przechodniom w pasażu handlowym promocyjny numer gazetki. To opis zawodów, w których uczniowie CKZiU mogą zdobywać wiedzę i umiejętności, ubarwione zabawnymi rysunkami. Chyba to wydanie bardzo się spodobało, bo cały nakład gazetki rozszedł się w kilka minut.
Otwarcie wystawy uświetnili swoją obecnością: radny miasta Sosnowca pan Jan Bosak oraz dyrekcja Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Grota Roweckiego 64.
Wystawa potrwa do 9 marca br.
Po długich przygotowaniach, wreszcie odbyła się! 22 lutego w Ekonomiku spotkało się wielu znamienitych gości, by świętować wspólnie 25-lecie nieprzerwanej działalności gazetki szkolnej "Śmiało". Od 1991 roku uczniowie z miesiąca na miesiąc publikowali kolejne numery pisma dokumentując życie szkoły, poruszając ważne młodzieżowe problemy.
W trakcie konferencji przedstawiono historię gazetki „Śmiało”, która przebyła symbolicznie długą drogę od maszynopisu do internetu, bo od 2010 roku istnieje także, oprócz wydań papierowych, w rzeczywistości wirtualnej na szablonach ogólnopolskiego projektu Junior Media i oczywiście, na tej stronie biblioteki.
Wykłady pracowników naukowych: dr Magdaleny Boczkowskiej z Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu oraz dr Katarzyny Walotek-Ściańskiej z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wprowadziły uczestników konferencji merytorycznie w problematykę medialną w środowisku szkolnym.
Oprawę artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie z Młodzieżowego Koła Teatralnego, którzy w dwóch scenkach "Newsroom, czyli jak to w redakcji bywa" przedstawili pierwsze i ostatnie spotkanie redakcyjne. Wzbudzili swoimi występami wiele emocji wśród honorowych gości konferencji - dawnych redaktorów i opiekunów gazetki.
Wśród gości zaproszonych na konferencję „Media w szkole i dla szkoły” byli przedstawiciele biur poselskich, władz miasta, osoby reprezentujące wyższe uczelnie, różne instytucje i organizacje, dyrektorzy sosnowieckich szkół, młodzież gimnazjalna oraz uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
Patronatem honorowym objął tę uroczystość Prezydent Miasta Sosnowca Pan Arkadiusz Chęciński, natomiast patronatem medialnym Dziennik Zachodni.
Po zakończonej konferencji, już w kuluarach, przy kawie i dobrym cieście, wspomnieniom nie było końca. Dawni redaktorzy podjęli zobowiązanie, że będą się spotykać częściej, by wspólnie powspominać lata spędzone przy redagowaniu szkolnego pisma. A więc "Śmiało"!
W drugim semestrze (od 7 lutego) startujemy znowu "biegnąc" przez lektury szkolne. Pytania będą umieszczane w głównym holu szkoły (ten błękitny plakat to jest własnie to!). Urna na odpowiedzi umieszczona jest obok sztalugi z plakatem. Pytania w każdy wtorek - odpowiedzi do piątku.
Czwartoklasiści! Postarajcie się! To jest bardzo dobra okazja do powtórki z literatury, a ponadto można otrzymać na koniec drugiego semestru cząstkową ocenę bardzo dobrą z języka polskiego. Myślę, że warto!
W Technikum nr 1 Ekonomicznym powstał kącik bookcrossingowy. Mozna w nim posiedzieć i poczytać książki i czasopisma - specjalnie w tym celu zostały uszyte fantastyczne, wielkie i miękkie , poduchy. Można sobie tam książkę pożyczyć lub zabrać do domu, ale, oczywiście, w zamian należy przynieść inną. Zaletą kącika jest to, że jeśli ktoś nie wie czym jest bookcrossing, może sobie o nim poczytać dzięki umieszczonym tam plakatom wykonanym przez panią Agnieszkę Jangrot-Waszczak.
Proponuję również zapoznać się z hasłami umieszczonymi na stoliku. Młodzi ludzie weźcie sobie je do serca, a stan czytelnictwa w kraju na pewno się poprawi.