Miałam ogromną przyjemność odwiedzić 21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. 27 października br. wraz z Zarządem Sekcji Bibliotekarskiej Oddziału ZNP w Sosnowcu udałam się na ważne coroczne wydarzenie, jakim są targi książki. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji były słowa portugalskiego pisarza Fernando Pessoi "Czytam i staję się wolny". Ogromna ilość wystawców, ogromna ilość nowości i możliwość spotkania oraz rozmowy z wieloma znanymi autorami to satysfakcja i spełnienie dla zwiedzających gości. A było ich mnóstwo. Cieszyła zwłaszcza obecność dzieci i młodzieży, co w obliczu spadającego czytelnictwa daje nadzieję. Oczywiście, wszyscy twórcy byli bardzo życzliwi i pozowali do niezliczonej ilości fotografii (Wojciech Cejrowski za "Ojcze nasz"), podpisywali nie tylko książki, ale także wszelkiego rodzaju karteczki, zakładki itp. Takie spotkania są bezcenne, kilka godzin zwiedzania i powrót z Krakowa w godzinach wieczornych były tego warte.
Opracowane, oprawione czekają na Was, czytelników. To super nowości kupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Sa książki obyczajowe, romanse, fantasy, horrory, kryminały - dla każdego coś fajnego. Zapraszam nie tylko uczniów, bo dla nauczycieli też znajdą się na pewno książki, których nie czytali, a chcieliby bardzo przeczytać. Nadchodzą zimowe wieczory, a więc książki w dłoń! Rozkoszujmy się kapitalną literaturą przy herbacie pod ciepłym kocem. Czekają na Was inne światy, inni ludzie, inne uczucia. Warto je poznać. Zapraszam!
Doczekaliśmy się! Dotarła pierwsza część książek, które zostały zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w ramach projektu #czytamwckziu. Biblioteka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wzbogaciła sie o 224 ksiązki, które trafiły do bibliotek szkół wchodzących w skład Centrum.
Te tytuły wybraliście sami w ramach działań projektu, wybrali wasi rodzice oraz nauczyciele.
Przypominam, że z pieniędzy w ramach NPRC można zakupić tylko beletrystykę i lektury (niestety żadnych podręczników). Dlatego będzie co czytać w bibliotece, bo to same nowości wydawnicze!
To działanie również wynika z założeń projektu #czytamwckziu. Skierowane jest do uczniów klas trzecich szkół wchodzacych w skład CKZiU. To już dojrzali czytelnicy, którzy wiedzą dlaczego czytają. Ułożenie zabawnego komiksu "Zabawa=czytanie" nie bedzie dla nich trudne. Ogłaszamy więc regulamin konkursu (bo nagrody dla najlepszych będą!).
Regulamin konkursu „Zabawa=czytanie”
1. Konkurs wynika z założeń projektu #czytamwckziu, który realizowany jest w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
2. Organizatorami konkursu są bibliotekarze szkolni Technikum nr 1, nr 3 i nr 7 w CKZiU, ul. Grota-Roweckiego 64 w Sosnowcu.
3. Konkurs skierowany jest do uczniów klas trzecich szkół wchodzących w skład Centrum Kształcenia zawodowego i Ustawicznego, ul. Grota-Roweckiego 64 w Sosnowcu.
3. Konkurs polega na ułożeniu i sporządzeniu w formie graficznej zabawnego komiksu o czytaniu książek z biblioteki szkolnej lub w bibliotece szkolnej. Komiks powinien być złożony minimum z trzech kadrów, które stanowią planszę. Może być uzupełniony wypowiedziami postaci w dymkach lub tekstem narratora.
4. Komiks może być narysowany odręcznie lub w formie elektronicznej (darmowe programy do wykorzystania to: http://www.toonytool.com, http://writecomics.com, http://www.makebeliefscomix.com lub inne).
5. Prace należy oddać do bibliotek szkolnych Technikum nr 1, nr 3 lub nr 7 w terminie do 27 października 2017 roku.
6. Najlepsze prace zostaną nagrodzone, a ponadto zostaną opublikowane (za zgodą autorów) na stronie http://www.biblioteka-zse.pl
29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ustanowiony w 2010 roku przez Polską Izbę Książki. 2 września odbyło się Narodowe Czytanie 2017 roku pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy - tym razem to "Wesele" Wyspiańskiego. Rok 2017 to również 110 rocznica śmierci tego wybitnego twórcy. Bibliotekarki CKZiU postanowiły połączyć te kilka wydarzeń i przeprowadzić wśród uczniów i nauczycieli konkurs "Czytamy Wyspiańskiego".
W piatek, 29 września br., czytelnia biblioteki Technikum nr 1 stała się areną konkursowych zmagań.
16 śmiałków zmierzyło się z bardzo trudnymi tekstami pisarza. Poziom był bardzo wysoki. Mieliśmy okazję wysłuchać nie tylko fragmentów "Wesela", ale także nieznane wiersze i mniej znane dramaty.
Ostateczne wyniki:
I miejsce - Wiktoria Szymanek z Technikum nr 7
II miejsce - Angelika Gidek z Technikum nr 1
III miejsce - Dominika Piotrowska z Technikum nr 3
Ten konkurs odbył sie w ramach działań projektowych #czytamwckziu.