4 czerwca br. w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu odbył się II Ogólnopolski Kongres Biblioteczno-Wydawniczy. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Biblioteka Superbohaterów czyli Biblioteka i Oficyna Wydawnicza WSH. Cztery wspaniałe dziewczyny: Małgorzata Caban - Dyrektor, Izabela Jurczak, Alina Imiołek i Żaneta Kubarek - pracownicy Oficyny i Biblioteki zaprosiły wielu wykładowców, by podzielili się z uczestnikami Kongresu najnowszymi osiągnięciami i pomysłami w dziedzinie bibliotekoznawstwa oraz w branży wydawniczej.
Wykładów wysłuchali z zaciekawieniem bibliotekarze szkolni (przedstawiciele Sekcji Bibliotekarskiej: Urszula Gbyl, Joanna Kwiecińska, Małgorzata Kubicka, Joanna Leś i Daria Niedzielska), bibliotekarze z bibliotek pedagogicznych i publicznych oraz bibliotekarze i pracownicy oficyn wydawniczych szkół wyższych z całej Polski.
Zgromadzeni usłyszeli m. in. o bibliotece WolneLektury.pl, IBUK Libra, Web of Science czy o wolontariacie europejskim. Można było się dowiedzieć także dlaczego warto w zespole biblioteki mieć grafika. Jednakże najciekawsze wystąpienie miał prawnik, twórca i właściciel goodbooks.pl - pan Marcin Skrabka, który opowiedział o zastosowaniu idei PokemonGo w promocji czytelnictwa, czyli o możliwości tworzenia przez bibliotekarza gier mobilnych oraz o księgarniach przyszłości.
W przerwie, podczas rozmów kuluarowych, można było wymienić się swoimi doświadczeniami, pomysłami czy nawiązać cenne kontakty z innymi bibliotekarzami.
Kongres, który odbył się po raz drugi, był bardzo dobrze zorganizowaną imprezą i pokazał jak ważna jest taka platforma, gdzie odbywa się dyskusja, poznaje nowe trendy i innowacje.
22 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się III Forum Bibliotekarzy Szkolnych pod patronatem Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP. Wzięli w niej udział przedstawiciele Sekcji Bibliotekarskich z różnych miast: Sosnowca (Urszula Gbyl i Joanna Kwiecińska), Zabrza, Tychów oraz Częstochowy. Ponadto gośćmi byli nauczyciele bibliotekarze siemianowickich szkół.
Ciekawy wykład zaprezentowała pani dr hab. Jolanta Gwioździk z Zakładu Historii Książki i Bibliotek Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zebrani mieli przyjemność obejrzeć prezentację o różnych formach współczesnej książki, nie tylko jako znany nam kodeks, ale w ujęciu architektonicznym, plastycznym itp.
Kolejne punkty programu to prezentacje osiągnięć bibliotek siemianowickich szkół: popularnego Katolika czy szkoły specjalnej. Niezwykle interesujące były spostrzeżenia bibliotekarki, która w zawodzie pracuje dopiero dwa lata. Świeże spojrzenie i entuzjazm - bezcenne!
Na zakończenie, podczas rozmów przy kawie i ciasteczkach, zebrani zgodnie potwierdzili konieczność organizacji takich wydarzeń, które są platformą wymiany doświadczeń.
Nadszedł ten czas dla uczniów klas czwartych Technikum. Pamiętajcie o tym, że:
Do zobaczenia na egzaminach maturalnych. Powodzenia!!!
27 (piątek) i 28 kwiecień (sobota) br. to dni, w których gimnazjaliści mogą przyjść do naszego Ekonomika, by zapoznać się z ofertą kształcenia, poznać uczniów i nauczycieli, poobserwować ciekawe zajęcia, a także w nich uczestniczyć.
Postanowiliśmy kontynuować nasz Wild West z Forum Edukacji Zawodowej, a więc w holu szkoły odwiedzających witał szeryf. W bibliotece szkolnej nasi goście mieli okazję zapoznać się z warunkami kształcenia w poszczególnych zawodach, wymaganiami dla kandydatów na techników ekonomistów, techników handlowców, techników weterynarii oraz specjalistów od reklamy. Następnie prowadzeni przez uczniów podążali "Drogą do sukcesu" czyli uczestniczyli w naszej grze zawodowej, by na końcu otrzymać nagrody (długopisy i inne gadżety reklamowe). Gimnazjaliści bawili się dobrze, bo wszyscy deklarowali przyjście do naszej szkoły.
Niezdecydowanych zapraszamy! Macie jeszcze szansę poznać nas 18 i 19 maja br.!
27 kwietnia br. pożegnaliśmy w Ekonomiku klasy programowo najwyższe. No cóż, należało się także pożegnać z niektórymi redaktorami gazetki "Śmiało", którzy byli uczniami klasy IV b. Przed nimi matura i całe inne życie.
Z sentymentem wspominaliśmy wspólnie ich pierwsze redakcyjne chwile. Ale to nie wszystko, niektórzy z nich to członkowie koła teatralnego, którzy brali udział w wielu przedstawieniach szkolnych i wykonali oprawę artystyczną podczas Forum Edukacji Zawodowej. Za swoje zaangażowanie otrzymali poczas uroczystości dyplomy i nagrody książkowe.
Ale obiecali, że pomogą wydać ostatnie dwa numery gazetki "Śmiało", więc się jeszcze spotkamy.