„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”
(J. Iwaszkiewicz)
UNESCO ustanowiło Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.
Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu.
Otaczający nas świat jest taki, jakim potrafimy go opisać. Niewątpliwie najczęściej używamy do tego języka ojczystego. Język ojczysty to jednak coś więcej niż tylko możliwość wyrażania osobistych myśli.
To przecież także skarbnica naszej kultury i doświadczeń.
Z okazji święta, które wypadało w ferie, razem z uczniami zaczęliśmy celebrować Dzień Języka Ojczystego już od 4 lutego. W toku licznych i długich dyskusji doszliśmy do wniosku, że jako młode pokolenie powinniśmy szczególnie dbać o kultywowanie naszej mowy ojczystej, wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych ( także tych krótszych, takich jak e-mail czy sms). Uczniowie chętnie skorzystali z okazji i wymienili ulubione wyrazy, z których wyszedł nam zbiór najpiękniejszych słów w języku ojczystym.
Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień.
Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego.
A nade wszystko szanujmy swą mowę ojczystą. "Nie znać języka swego - hańbą oczywistą" - zgodnie z tymi słowami warto dbać o to, by znać język polski - ten współczesny i ten dawny oraz pielęgnować poprawność naszej mowy.
21 grudnia 2018 roku to był ostatni dzień pracy Waszej bibliotekarki pani Urszuli Gbyl. Po wielu latach wytężonej pracy postanowiła przejść na zasłużoną emeryturę. Jej liczne osiągnięcia dokumentowane były na tej stronie, więc już nie ma po co ich wymieniać. Zostawia bibliotekę szkolną Technikum nr 1 nowoczesną, dobrze zorganizowaną i wyposażoną.
7 stycznia br. odbyło się uroczyste pożegnanie, podczas którego padło wiele sympatycznych i wzruszających słów. Były zdjęcia, test pamięci i przeurocza bajka ukazująca całą pracę zawodową pani Gbyl. No i oczywiście były kwiaty.
Niech słowa przytoczone będą podsumowaniem tej uroczystości: "Do mety przybywa się tylko po to, by wyruszyć znowu dalej. A tam gdzie jesteśmy obecnie - to tylko etap naszej drogi."
Dziękujemy za ogromne serce, sympatyczny uśmiech, bibliotekę, która stanowiła dla nas azyl
i życzymy spełnienia marzeń w życiu po życiu.
19 grudnia 2018 roku w Technikum nr 1 Ekonomicznym odbył się finał konkursu „ ABC dobrego zachowania”. Uczniowie wyłonieni w drodze eliminacji w poszczególnych szkołach walczyli o tytuł MISTRZA SAVOIR-VIVRE CKZIU. Technikum nr 1 reprezentował Maciej Jagiełka uczeń klasy II a, Technikum nr 3 Paulina Goc z klasy II GTŻ, Technikum nr 7 Weronika Filipowicz z klasy I Ta.
Uczestnicy musieli się wykazać znajomością Statutu CKZiU, odczytać poprawne i naganne zachowania pokazane w scenkach zagranych przez uczniów klasy II b z udziałem nauczycielek: pani Gbyl oraz pani Drapalli oraz byli zobowiązani zacytować tekst hymnu narodowego.
Decyzją jury - I miejsce otrzymała Paulina Goc z Technikum nr 3 uzyskując 16 punktów, II miejsce zajął Maciej Jagiełka z Technikum nr 1 uzyskując 13 punktów, a III - Weronika Filipowicz z Technikum nr 7 uzyskując 10 punktów.
Organizatorami konkursu były panie: Agnieszka Drapalla i Urszula Gbyl.