21 grudnia 2018 roku to był ostatni dzień pracy Waszej bibliotekarki pani Urszuli Gbyl. Po wielu latach wytężonej pracy postanowiła przejść na zasłużoną emeryturę. Jej liczne osiągnięcia dokumentowane były na tej stronie, więc już nie ma po co ich wymieniać. Zostawia bibliotekę szkolną Technikum nr 1 nowoczesną, dobrze zorganizowaną i wyposażoną.
7 stycznia br. odbyło się uroczyste pożegnanie, podczas którego padło wiele sympatycznych i wzruszających słów. Były zdjęcia, test pamięci i przeurocza bajka ukazująca całą pracę zawodową pani Gbyl. No i oczywiście były kwiaty.
Niech słowa przytoczone będą podsumowaniem tej uroczystości: "Do mety przybywa się tylko po to, by wyruszyć znowu dalej. A tam gdzie jesteśmy obecnie - to tylko etap naszej drogi."
Dziękujemy za ogromne serce, sympatyczny uśmiech, bibliotekę, która stanowiła dla nas azyl
i życzymy spełnienia marzeń w życiu po życiu.
19 grudnia 2018 roku w Technikum nr 1 Ekonomicznym odbył się finał konkursu „ ABC dobrego zachowania”. Uczniowie wyłonieni w drodze eliminacji w poszczególnych szkołach walczyli o tytuł MISTRZA SAVOIR-VIVRE CKZIU. Technikum nr 1 reprezentował Maciej Jagiełka uczeń klasy II a, Technikum nr 3 Paulina Goc z klasy II GTŻ, Technikum nr 7 Weronika Filipowicz z klasy I Ta.
Uczestnicy musieli się wykazać znajomością Statutu CKZiU, odczytać poprawne i naganne zachowania pokazane w scenkach zagranych przez uczniów klasy II b z udziałem nauczycielek: pani Gbyl oraz pani Drapalli oraz byli zobowiązani zacytować tekst hymnu narodowego.
Decyzją jury - I miejsce otrzymała Paulina Goc z Technikum nr 3 uzyskując 16 punktów, II miejsce zajął Maciej Jagiełka z Technikum nr 1 uzyskując 13 punktów, a III - Weronika Filipowicz z Technikum nr 7 uzyskując 10 punktów.
Organizatorami konkursu były panie: Agnieszka Drapalla i Urszula Gbyl.
Po raz czwarty uczniowie Technikum nr 1, przedstawiciele Kadry Kierowniczej CKZiU oraz zaproszeni uczniowie z Gimnazjum nr 16 wraz z opiekunem mieli okazję wspólnie bawić się w klimacie świątecznym. Po zaprezentowaniu fragmentów bajek, takich jak: Strażak Sam, Smurfy, Muppety, Kubuś Puchatek i przyjaciele, Myszka Miki i przyjaciele, Shrek, drużyny musiały wykazać się umiejętnościami aktorskimi odgrywając obejrzane scenki lub je dubbingując. Niektórzy połączyli dwa w jednym…
Wcześniej były to: literacka, poetycka oraz filmowa wigilie. W tym roku szkolnym organizatorki panie Sonia David i Urszula Gbyl zdecydowały się na dziecięce bajki, by każdemu przypomnieć o beztroskich latach, gdy oczekiwało się na ten magiczny czas.
Nie zabrakło też kolęd również o charakterze bajkowym – teksty sparafrazowała pani Sonia David.
Atmosfera była świąteczna, wszyscy sie doskonale bawili, a szczere życzenia popłynęły nie tylko z ust postaci bajkowych, ale od wszystkich uczestników tej magicznej imprezy.
5 grudnia br. czytelnia biblioteki szkolnej w naszym Ekonomiku zamieniła się w kafejkę „Caffe Ekonom”. W takim klimacie odbyło się spotkanie literacko-teatralne z rodzicami pod hasłem „Herbatka z szarlotką”. Impreza została przygotowana przez nauczycieli bibliotekarzy CKZiU: panie Urszulę Gbyl i Iwonę Paligę.
Oprócz rodziców w spotkaniu uczestniczyły: pani Elżbieta Czernik – dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, pani Małgorzata Nowak – wicedyrektor CKZiU, pani Maria Koźmin – wicedyrektor CKZiU, pani Ewa Jachym – kierownik szkolenia praktycznego w Technikum nr 3 oraz pani Katarzyna Kidawa – dyrektor sosnowieckiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej.
Głównymi bohaterami imprezy byli uczniowie Technikum nr 1 Ekonomicznego, którzy w ramach zajęć teatralnych w prowadzonym przez panie Sonię David i Urszulę Gbyl Klubie Inteligo, przygotowali scenkę autorstwa Andrzeja Dembończyka pod tytułem „Szaroltka z herbatą”. Ten tytuł to nie jest pomyłka, gdyż w tym zabawnym tekście znajduje się mnóstwo absurdów. Uczestniczący w spotkaniu rodzice i goście mieli po prezentacji artystycznej wymienić jak najwięcej zapamiętanych nielogiczności. Wywiązali się z niego znakomicie, co oznacza, że wszyscy byli uważnymi słuchaczami. Uczniowie: Laura Ślusarczyk, Paulina Bugajska, Natalia Jamrozik, Piotr Chrzanowski, Mateusz Makowski za swój występ zebrali gromkie brawa i dużo pochwał.
Po tej zabawnej, teatralnej części przyszedł czas na wspomnienia literackie, ciekawe rozmowy przy kawie, herbacie i, oczywiście, domowej szarlotce.
Na zakończenie, wszyscy wyrazili chęć uczestnictwa w następnych spotkaniach, niekoniecznie tylko raz w roku.