Literacki Nobel 2019
Przyjemnie jest mi poinformować, iż tegoroczną laureatką jest POLKA OLGA TOKARCZUK.
Wyróżnienie dostała za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Drugim laureatem, za rok 2019, został Peter Handke za „wpływową twórczość, która z językowym geniuszem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.
Przybliżając sylwetkę Olgi Tokarczuk, członkowie Akademii podkreślali, że przełom przyniosła jej powieść „Prawiek i inne czasy”, która „jest wyśmienitym przykładem polskiej literatury po 1989 r.”. Jak dodawali, pisarka "nigdy nie postrzega rzeczywistości jako czegoś stałego i danego raz na zawsze. Jej powieści zbudowane są na napięciu między kulturowymi sprzecznościami: natura kontra kultura, rozsądek kontra szaleństwo, mężczyzna kontra kobieta, dom kontra wyobcowanie". - Komitet noblowski był pod wrażeniem jej wciąż nieopublikowanej po angielsku powieści „Księgi Jakubowe”, która prezentuje mało znany rozdział europejskiej historii - podkreślał przedstawiciel Akademii.
Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 r. w Sulechowie. Wychowywała się wśród książek, jest córką polonistki i bibliotekarza. Pisać zaczęła jako nastolatka. Po studiach pracowała jako psycholożka. Pod koniec lat 80. wyjechała do Londynu. Tam na nowo odważyła się pisać, skończyła pierwsze opowiadanie, a po powrocie także debiutancką powieść „Podróż ludzi Księgi” (1993). Sławę przyniosła jej trzecia książka "Prawiek i inne czasy", z którą w 1997 r. znalazła się w finale Nike i zdobyła Nike Czytelników, Paszport „Polityki” i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Nike Czytelników dostała jeszcze czterokrotnie, za „Dom dzienny, dom nocny", „Grę na wielu bębenkach”, „Biegunów” i „Księgi Jakubowe".
Czytamy w CKZiU
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym, który odbędzie się 23.10.2019 roku o godzinie 10:00 w naszej bibliotece.
Wystarczy przygotować dowolny fragment ulubionego tekstu literackiego, i przez 2 minuty zaprezentować go publiczności i jurorom (oceniana będzie płynność, bezbłędność czytania, wyrazista dykcja, interpretacja tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny).
Na zgłoszenia* macie czas do 18.10.2019 roku. Czekam na Was w szkolnej bibliotece.
*zgłoszenia przyjmowane będą wraz z kserokopią przygotowanego przez Was tekstu literackiego.
15 września na całym świecie obchodzony jest „International Dot Day”. Gdy Peter Reynolds napisał książkę „The Dot” nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłowie. "The Dot" opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Stąd Święto Kropki, to święto odwagi, kreatywności, pokonywania ograniczeń, umacniania wiary we własne siły.
Z tej okazji w szkolnej bibliotece odbyły się warsztaty. Zaproszone klasy pierwsze zaraz po wylosowaniu kółka przyporządkowującego daną osobę do grupy musiały zmierzyć się na z pierwszym zadaniem: lider grupy losował przedmiot a następnie w ciągu 3 minut każda grupa musiała wymyśleć inne zastosowania tego przedmiotu. I tak okazało się, że np. zabawkowy aparat może stać się nową jednostką miary. Następnie uczniowie obejrzeli krótką prezentacją wyjaśniającą cel spotkania oraz pokazujące, jakie kierunki w malarstwie wykorzystują kropki. Po chwili oddechu uczniowie zabrali się za wykonywanie kolejnego zadania, które okazało się trudniejsze od wcześniejszego – musieli napisać jakie mają talenty. Po burzliwych dyskusjach okazało się, ze każdy z nas ma jakiś talent, i że nawet spanie i spóźnianie może być czym, co czyni nas wyjątkowymi. W celach odpoczynku uczniowie przeczytali kropkowe książki: „naciśnij mnie” i „figie migle” – bo przecież każdy z nas w głębi duszy pozostał dzieckiem.
Na koniec warsztatów czekało uczniów najtrudniejsze zadanie: sprawdzenie znajomości polskich przysłów. Ograniczony czas oraz wielokrotność wyborów spowodowały nie mały kłopot. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że jest to obszar nad którym trzeba popracować.
Uczniowie wychodząc z sali zawiesili karteczki ze swoimi talentami na tablicy. Stwierdzili również, iż były bardzo intensywne i ciekawe warsztaty.
Wakacje się już skończyły, jesień zbliża się wielkimi krokami, wiec zamiast siedzieć przed TV lub komputerem: lepiej usiąść z ciekawym czytadłem.
Zapraszamy do biblioteki po pełne przygód, fascynujące, czasami wyciskające łzy - książki.
Czekam na Was od poniedziałku do piątku.
W dniu 28 marca 2019 r. w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu, odbyła się konferencja pt.: „Cyberprzestrzeń - współczesne zagrożenia”, w której wzięła udział pani Izabela Stefańska.
Wydział Prewencji KWP w Katowicach, przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym „Metis”, od 2016 realizuje kampanię społeczną „Moje Bezpieczne(?) Dziecko”. Jej zasadniczym celem jest ograniczenie najpoważniejszych zagrożeń dla najmłodszych ze strony osób dorosłych. W tym roku rozszerzono ją o kolejny obszar, jakim jest powszechna obecność cyberprzestrzeni w praktycznie każdej sferze życia i związane z nią zagrożenia dla dzieci w wieku szkolnym. Podyktowane to zostało powszechną obecnością tego medium w praktycznie każdej sferze życia i zaobserwowanym w związku z tym wzrostem zagrożeń. Celem konferencji, który został zrealizowany było i jest podniesienie świadomości odbiorców, związanej z tą problematyką.
Prelegenci: mł. insp. Krzysztof Kazek, Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka, sierż. szt. Adam Basoń, Wydział Prewencji KWP w Katowicach oraz Ewa Kustwan-Mróz, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach w swoich wystąpieniach omówili m.in. jak wygląda odpowiedzialność karna w przestępstwach zw. z cyberprzestrzenią, jakie są zadana Policji w zakresie przeciwdziała i zwalczania przestępstw z nienawiści oraz psychologiczne aspekty cyberzagrożenia. Dzięki tym wykładom uczestnicy wyszli z wiedzą dotyczącą tego jakie są zagrożenia cyberprzestrzeni oraz jak im zapobiegać.
Cyberprzemoc choć nie ma objawów przemocy fizycznej, jest równie groźnym zjawiskiem i nie można jej bagatelizować! Gdzie szukać pomocy gdy padnie się ofiarą cyberprzemocy?
0 800 100 100