Po raz czwarty uczniowie Technikum nr 1, przedstawiciele Kadry Kierowniczej CKZiU oraz zaproszeni uczniowie z Gimnazjum nr 16 wraz z opiekunem mieli okazję wspólnie bawić się w klimacie świątecznym. Po zaprezentowaniu fragmentów bajek, takich jak: Strażak Sam, Smurfy, Muppety, Kubuś Puchatek i przyjaciele, Myszka Miki i przyjaciele, Shrek, drużyny musiały wykazać się umiejętnościami aktorskimi odgrywając obejrzane scenki lub je dubbingując. Niektórzy połączyli dwa w jednym…
Wcześniej były to: literacka, poetycka oraz filmowa wigilie. W tym roku szkolnym organizatorki panie Sonia David i Urszula Gbyl zdecydowały się na dziecięce bajki, by każdemu przypomnieć o beztroskich latach, gdy oczekiwało się na ten magiczny czas.
Nie zabrakło też kolęd również o charakterze bajkowym – teksty sparafrazowała pani Sonia David.
Atmosfera była świąteczna, wszyscy sie doskonale bawili, a szczere życzenia popłynęły nie tylko z ust postaci bajkowych, ale od wszystkich uczestników tej magicznej imprezy.
5 grudnia br. czytelnia biblioteki szkolnej w naszym Ekonomiku zamieniła się w kafejkę „Caffe Ekonom”. W takim klimacie odbyło się spotkanie literacko-teatralne z rodzicami pod hasłem „Herbatka z szarlotką”. Impreza została przygotowana przez nauczycieli bibliotekarzy CKZiU: panie Urszulę Gbyl i Iwonę Paligę.
Oprócz rodziców w spotkaniu uczestniczyły: pani Elżbieta Czernik – dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, pani Małgorzata Nowak – wicedyrektor CKZiU, pani Maria Koźmin – wicedyrektor CKZiU, pani Ewa Jachym – kierownik szkolenia praktycznego w Technikum nr 3 oraz pani Katarzyna Kidawa – dyrektor sosnowieckiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej.
Głównymi bohaterami imprezy byli uczniowie Technikum nr 1 Ekonomicznego, którzy w ramach zajęć teatralnych w prowadzonym przez panie Sonię David i Urszulę Gbyl Klubie Inteligo, przygotowali scenkę autorstwa Andrzeja Dembończyka pod tytułem „Szaroltka z herbatą”. Ten tytuł to nie jest pomyłka, gdyż w tym zabawnym tekście znajduje się mnóstwo absurdów. Uczestniczący w spotkaniu rodzice i goście mieli po prezentacji artystycznej wymienić jak najwięcej zapamiętanych nielogiczności. Wywiązali się z niego znakomicie, co oznacza, że wszyscy byli uważnymi słuchaczami. Uczniowie: Laura Ślusarczyk, Paulina Bugajska, Natalia Jamrozik, Piotr Chrzanowski, Mateusz Makowski za swój występ zebrali gromkie brawa i dużo pochwał.
Po tej zabawnej, teatralnej części przyszedł czas na wspomnienia literackie, ciekawe rozmowy przy kawie, herbacie i, oczywiście, domowej szarlotce.
Na zakończenie, wszyscy wyrazili chęć uczestnictwa w następnych spotkaniach, niekoniecznie tylko raz w roku.
30 listopada br. w naszym Ekonomiku odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatu potwierdzającego ustanowienie rekordu Polski w sztafecie biegowej ze względu na czas. Zaproszeni goście, dyrekcja CKZiU, nauczyciele oraz uczniowie mieli okazję jeszcze raz obejrzeć, w przygotowanej przez panią Urszulę Gbyl prezentacji, sportowe zmagania naszych biegaczy, które miały miejsce w ostatnim tygodniu roku szkolnego 2017/2018. Biorący udział w sztafecie przebiegli 1554 km, co stanowi 3886 okrążeń stadionu. Łącznie młodzież biegała przez 170 godzin i 10 minut.
Uroczystość rozpoczęła część artystyczna przygotowana przez członków koła teatralnego pod kierunkiem pani Urszuli Gbyl. Wiersze sportowe oraz scenki satyryczne przeplatane piosenkami bardzo spodobały się publiczności.
Certyfikat otrzymała z rąk dyrektora CKZiU Elzbiety Czernik i pani wizytator Iwony Malewskiej-Drożdż - wicedyrektor Technikum nr 1 Maria Koźmin oraz nauczyciele wychowania fizycznego. Pani dyrektor podkreśliła sportowe zaangażowanie uczniów i nauczycieli Ekonomika, czego dowodem są liczne sukcesy (np. rekord Guinessa w ciągłej grze w siatkówkę).
Na zakończenie uroczystości odbył się pokaz najlepszych polskich sportowców w wykonaniu uczniów Technikum nr 1.
16 listopada br. odbył się w II Liceum Ogólnokształcącym im. S Żeromskiego w Dabrowie Górniczej - IX Zagłębiowski Konkurs Recytatorski poświęcony w tym roku szkolnym (a jakże!) poezji patriotycznej.
Technikum nr 1 Ekonomiczne reprezentowały trzy uczennice: Weronika Garycka z klasy I c, Zuzanna Kapuścińska z klasy I b oraz Laura Ślusarczyk z klasy III c. Przygotowywały się na zajęciach w Klubie Inteligo pod kierunkiem pani Soni David oraz pani Urszuli Gbyl.
Uczestników było ponad 50 z różnych szkół Dąbrowy Górniczej, Będzina czy Sosnowca. Nasze uczestniczki nie zostały wyróżnione przez jury, ale zaprezentowały sie bardzo poprawnie.
No cóż, następny konkurs za rok, a doświadczenie procentuje...
15 listopada br. Technikum nr 1 Ekonomiczne po raz kolejny gościło uczestników etapu rejonowego III Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich. Przez kilkanaście lat konkurs ten funkcjonował jako Turniej i także mieliśmy zaszczyt organizować etap rejonowy.
Czytelnia biblioteki szkolnej była jak zwykle miejscem, w którym opiekunowie uczestników mogli, przy dobrym cieście i kawie, porozmawiać o problemach szkolnictwa zawodowego. W tym czasie młodzież zmagała się z trudnymi zadaniami, które w tym roku przygotowali organizatorzy Olimpiady.
Opiekunowie, którzy od wielu lat przyjeżdżają do Ekonomika na te zmagania podkreślali dobrą organizację, a także prawie rodzinną atmosferę. Ci, którzy byli u nas pierwszy raz byli zaskoczeni ciepłym przyjęciem i zapowiedzieli, że za rok także tutaj będą.
My mamy nadzieję, że naszym uczestnikom się poszczęści i zakwalifikują się do następnego etapu. Czego im bardzo gorąco życzymy!