18 kwietnia uczniowie klas IV b i IV c wraz z opiekunami: p. Sonią David i p. Urszulą Gbyl miała niewątpliwą przyjemność uczestniczenia w fantastycznym wydarzeniu. W Energetycznym Centrum Kultury w Sosnowcu krakowski teatr Cogito (czwórka wspaniałych artystów) wystawiała "Lalkę" Bolesława Prusa jako musical.
Wszyscy zastanawiali się, czy da się przełożyć dzieło Prusa na język musicalowy. Dało się - spektakl był świetny! Nie dość, że zachowano wszystkie najważniejsze wątki, to teksty utworów muzycznych zostały tak napisane, by posuwać akcję utworu do przodu, a także charakteryzować głównych bohaterów. Doskonale pomyślana skromna scenografia, ale za to bogata gra aktorska. Nic dziwnego, że widzowie nagrodzili wykonawców owacją na stojąco.
Czwartoklasiści mieli doskonałą okazję do powtórki, a wszyscy wspaniałą ucztę duchową.
6 kwietnia br. klas trzecia z Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru wraz z opiekunkami: mgr Sonią David i mgr Urszulą Gbyl udała się do Krakowa, by tam poznać życie i twórczość najwybitniejszego przedstawiciela Młodej Polski - Stanisława Wyspiańskiego.
Pani przewodnik pokazała nam aż 11 miejsc związanych z tym wybitnym pisarzem, dramaturgiem, malarzem, projektantem czyli witrażystą, którego możemy niezaprzeczalnie nazwać artystą wszechstronnym. Kościół Franciszkanów, dom Józefa Mehoffera, Jama Michalika - to tylko niektóre z nich.
Kulminacyjnym punktem wycieczki było zwiedzanie wystawy w Muzeum Narodowym, w którym z okazji 100-lecia śmierci Wyspiańskiego została otwarta wystawa poświęcona życiu i twórczości tego niezwykłego człowieka. Imponujący zbiór ponad 470 eksponatów zrobił ogromne wrażenie, a niebywała swada i elokwencja pani przewodnik, opowiadane przez nią liczne ciekawostki spowodowały, iż uczestnicy wycieczki nie chcieli opuszczać wystawowych sal. Jednak z żalem musieliśmy pożegnać naszą cicerone dziękując jej za tak fascynującą opowieść.
Na koniec zostało nam tylko kupno krakowskich obwarzanków (zwanych w Zagłębiu bajglami) i oczywiście powrót do domu.
28 marca br. w siedzibie Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego odbyło się spotkanie Zarządu i przedstawicieli Sekcji Bibliotekarskiej z I Zastępcą Prezydenta Miasta Sosnowca panem Zbigniewem Byszewskim oraz Naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Sosnowca panią Katarzyną Wanic.
Zarząd Sekcji przedstawił władzom miasta problemy bibliotek i bibliotekarzy sosnowieckich szkół. Biblioteka szkolna jest integralną częścią szkoły, a bibliotekarz w niej zatrudniony ma do spełnienia bardzo ważną rolę. W dobie, gdy ponad połowa społeczeństwa nie czyta (badania Biblioteki Narodowej - raport z dnia 20.04.2017 roku), kontakt dzieci i młodzieży z książką pod jakąkolwiek postacią powinien być absolutnym priorytetem wszystkich osób odpowiedzialnych za ich edukację. Tymczasem nauczyciele bibliotekarze to wyjątkowo niedoceniana grupa zawodowa. Brak pełnych etatów w bibliotekach, a więc krótki czas podczas którego bibliotekarz ma kontakt z młodzieżą to wciąż najbardziej paląca sprawa. Ponadto brak środków finansowych na unowocześnienie wyposażenia biblioteki (głównie chodzi o sprzęt komputerowy) i księgozbioru (brak nowości) powodują, że atrakcyjność bibliotek szkolnych spada. I nie pomoże tutaj nawet najbardziej ofiarna i zaangażowana praca nauczyciela bibliotekarza. A tacy właśnie są sosnowieccy bibliotekarze szkolni - to nauczyciele, o których można powiedzieć, że poświęcili swoje życie zawodowe misji.
Spotkanie przebiegło w wyjątkowo miłej atmosferze pełnej zrozumienia. Na zakończenie Zarząd złożył reprezentantom władz miasta serdeczne życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
23 marca w auli szkolnej Technikum nr 1 odbyły się po raz kolejny wybory Mistera Ekonomika. W szranki stanęło 8 śmiałków, w tym ubiegłoroczny zdobywca tego tytułu – Oskar Juszczak. Licznie zgromadzona publiczność gorąco powitała śmiałków. Oceniało ich srogie damskie jury w składzie: mgr Maria Koźmin – wicedyrektor CKZiU, mgr Iwona Sochacka, mgr Anna Kowalska, mgr Anita Sopata i mgr Urszula Gbyl.
Zmagania rozpoczęła krótka prezentacja kandydatów, podczas której panowie opowiedzieli o swoich zainteresowaniach, pasjach. Niektórzy w formie rapu, a wszystkich przebił krótki, multimedialny pokaz starego Mistera. Trzeba mieć dystans do siebie…
Konkurencje były tak dobrane, by panowie mogli pokazać wszystkie swoje zalety. Pięknie wymalowali paznokcie wybranym przez siebie modelkom, świetnie dobrali im stroje. I kto powiedział, że mężczyźni znają tylko trzy kolory?!
Jury przekonało się także, że są doskonałymi obserwatorami. Rozpoznali swoich nauczycieli tylko z fotografii nóg (chyba cały czas chodzą ze spuszczoną głową…). Tę umiejętność wykorzystali również przy prezentacji wybranego przez siebie nauczyciela w taki sposób, by publiczność odgadła kto to jest.
Panowie zaciekle walczyli, ale po podliczeniu punktów okazało się, że kandydat z klasy II a i ubiegłoroczny Mister mają ten sam wynik. Podczas dogrywki mieli przekonać jury, dlaczego akurat oni na ten tytuł zasługują. I tu zaskoczenie! Kandydat z klasy II a to była dziewczyna! Walczyła z chłopakami dzielnie, ale serce jury skradł Oskar, który pragnie „pokoju na świecie”…
Nowy – stary Mister Ekonomika to Oskar Juszczak z klasy IV b!
Wybory były świetną zabawą, za którą podziękowania otrzymały organizatorki: panie Agnieszka Drapalla i Agnieszka Naparty-Sowa.